Veri madenciliği ve Anadolu Üniversitesi uzaktan eğitim sisteminde bir uygulama
Data mining and an application on ASnadolu University distance education system
  1. Tez No: 220873
  2. Yazar: SİNAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EKREM ÖZKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İstatistik, Education and Training, Statistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Veri madenciliğinin uygulandığı birçok alanda olduğu gibi eğitimde de anlamlı ilişkilerin araştırılabileceği ve faydalı bilginin türetilebileceği geniş veritabanları mevcuttur. Tez kapsamında Anadolu Üniversitesi Uzaktan Eğitim Sisteminde eğitim gören öğrencilere ilişkin farklı kaynaklardaki veriler bir araya getirilerek veri madenciliği uygulaması gerçekleştirilmiştir. Uzaktan Eğitim Sisteminin planlama faaliyetlerine katkı sağlayabilecek öğrenci performansını tahmin etmeye yönelik model geliştirilmiş ve mezun olan öğrencilerin profillerini belirlemeye yönelik kümeleme çalışması yapılmıştır. Öğrenci başarısını tahmin etmeye yönelik çalışmada C5.0 karar ağacı algoritmasının kullanıldığı bir tahmin modeli önerilmiştir. Önerilen modelin karar kuralları sisteme entegre edilerek öğrenci başarı tahmini amacıyla kullanılabileceği öngörülmektedir. Mezun olan öğrencilere yönelik çalışmada ?K-means? algoritması kullanılarak beş küme elde edilmiştir. Kümeleme analizi ile elde edilen bilgilerin bilgisayar kullanımı ve öğrenci başarısı arasındaki ilişkiyi doğrular nitelikte olduğu görülmüştür.Açıköğretim öğrencilerine ilişkin veritabanındaki kısıtlı veriler üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda veri madenciliğinin internet üzerinden uzaktan eğitim sistemleri için önemli bir karar destek aracı olma özelliği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, like in the other fields of study where data mining is applied, large databases are also available in education, from which meaningful relationships could be discovered and useful knowledge extracted. Within the scope of this PhD thesis, data mining is conducted by conjoining data from different sources about the students in Anadolu University Distance Education System. A model has been prepared to predict the student performance which could contribute planning activities of Distance Education System and clustering study has been made to determine the profiles of the graduates. A prediction model has been proposed in which C5.0 decision tree algorithm is used for predicting student achievement. It has been foreseen that the system could be used for the prediction of student achievement by integrating the decision rules of the proposed model. In result of the clustering, five clusters have been obtained by the use of ?K-means? algorithm. According to these clusters, it has been seen that they verify the relationship between the computer usage and student achievement.In the result of studies performed on the limited data in distance education students? database, it has been proven that data mining is an important decision support tool for internet-based distance education systems.