Aile şirketlerinin kurumsallaşması sürecinde insan kaynakları yönetiminin rolü ve bir araştırma
Human resources management's role on institutionalization process of family businesses
- Tez No: 146996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNEN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzün hızla değişen koşullar ve rekabet ortamı içinde, aile şirketlerinin varlıklarım başarıyla sonraki kuşaklara aktarabilmeleri son derece güçleşmiştir. Böyle bir ortamda bu statüdeki şirketlerin başarıyla yönetilebilmeleri için kurumsallaşmaları gerekmektedir. Kurumsallaşma sürecinde diğer yönetim birimlerinin yanısıra insan kaynaklan yönetimi de temel fonksiyonları ile önemli bir rol üstlenmektedir. Bu çalışmada, aile şirketi ve kurumsallaşma kavramlarının genel çerçevesi çizildikten sonra, insan kaynaklan yönetiminin kurumsallaşma sürecindeki rolü; insan kaynaklan fonksiyonları ve kurum kültürü kapsamında incelenmiştir. Çalışmanın araştırma bölümünde ise, aile şirketi statüsünde olan ve olmayan firmalardaki kurumsallaşma sürecine yönelik insan kaynaklan yönetimi uygulamaları arasındaki farkı ortaya koymayı amaçlayan bir araştırma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly changing conditions and a competition environment, transfering family businesses' existence to the next generations, has grown much difficult. Institutionalization process is necessary for this statute-firms to be managed properly in such an environment, hi addition to the other management units, human resources management has an important role in institutionalization process within basic functions too. In this study, family business and institutionalization concepts were described with their general frames, and then human resources management's role on institutionalization process was scrutinized in the range of human resources functions and institutional culture. The study's research section aims to determine the differences between family business statute-firms and the other firms' human resources functions in institutionalization process. m