Değişen çevre koşulları karşısında insan kaynakları yönetiminde proaktif yaklaşım ve konu ile ilgili bir araştırma
Proactive approach to human resource management against the changeable environmental conditions and a research about this topic
- Tez No: 146997
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ADAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Yakın dönemde stratejik insan kaynaklan yönetiminde insan kaynaklarının işletmenin performansına katkıda bulunabilmesi için proaktif olması gerektiği düşüncesi yaygınlık kazanmıştır. Buna göre, değişen çevre koşullarında işletmenin ayakta kalabilmesi insan kaynaklarının proaktif bir yaklaşıma sahip olması ile ilişkili görülmektedir. Bu doğrultuda bu çalışmada proaktif insan kaynakları yönetimi kavramı İncelenmiş ve Türkiye'nin önde gelen Holdinglerinden birinin, tekstil, elektronik, finans ve enerji alanlarında faaliyet göstermekte olan şirketleri üzerinde bir araştırma gerçekleştirilmiştir. ABSTRACT Recently it has become widespread in strategic human resource management that human resources should be proactive in order to contribute to the organization's performance. Thus, a proactive human resources management is seen to be related to an organization's survival in a changing environment. To this end, in this thesis the concept of proactive human resource management has been examined and a research has been conducted on the firms belonging to one of the outstanding conglomerates in Turkey, operating in textile, electronics, finance and energy sectors. Ill
Özet (Çeviri)