Subranationalism in the context of EU's approach to the crisis in the former Yugoslavia
Eski Yugoslavya krizine AB'nin yaklaşımında uluslarüstülük
- Tez No: 147008
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GÜNUĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Anahtar Kelimeler: . uluslar üstülük, post-modern, milliyetçilik, ulus devlet, ortak savunma ve güvenlik politikası, ülkesellik, egemenlik, yeni devletlerin tanınması, politika, ulusal bağımsızlık, etnik kimlik, komünizm. iv, supranationalism, post-modern, nationalism, nation-state, common foreign and security policy, territoriality, sovereignty, recognition of new states, political (concept), national liberation, ethnicity, communism. in
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliği'nin uluslar üstü politik sisteminin post-modern olma iddiasını incelemektedir. Post-modern çağda politikanın anlamının açığa kavuşturulmasından sonra tez, AT/AB'nin Yugoslavya'daki ihtilafa, Batı Avrupa'nın post-modern varsayılan uluslar üstü söylemine ile Balkan modern milliyetçilik söyleminin çakışması bağlamında içice geçmesini anlatmaktadır. Bu tür bir çakışma pratik sonuçlar ortaya çıkarmakta ve bu da bizi başka bir sonuca götürmektedir ki, o da, Batı Avrupa politik sisteminin henüz post modern çağma girmemiş olduğudur. Bu politik sistemin kendisi tamamen modern olan kavramlarla anlattığı, söz konusu inceleme ile de görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis analyses the claimed post-modernity of the EU's supranational polity. After the understanding of the political in the post-modern age is clarified, the thesis presents the involvement of the EC/EU in the Yugoslav conflict as a confrontation of the modern discourse of Balkan nationalism versus the supposedly post-modern, supranational discourse of Western Europe. The practical consequences of such a confrontation are analysed and this leads to the conclusion that, indeed, the West European polity has not yet entered its post-modern age. The profoundly modern nature of concepts along which this polity still defines itself is also demonstrated in connection with the analysis in question.