Personel seçim süreci ve bu sürecin hizmet ve üretim sektörü işletmelerinde karşılaştırılmasına yönelik bir uygulama
Personnel selection process and practise comparison of this process between service and production sector enterprises
- Tez No: 147045
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TANER ACUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
02. Özet Personel seçim sürecinin sektörel farklılıklara göre değişimini gözlemlemek amacıyla yapılan bu çalışmada ilk olarak konuya açıklık getirmek için, insan kaynaklan yönetimi kavramına değinilmiştir. Bu kavramın tanımı, tarihsel gelişimi ve bu gelişim esnasında geçirdiği yapısal değişimler ile işletme içindeki yeri ve yetki alanları, I. Bölüme konu edilmiştir. Bu açıklamalardan sonra asıl konunun aydınlatılmasına gelinmiş ve bu bağlamda, personel seçim süreci kavramsal olarak irdelenmiştir. Bu irdeleme, seçim sürecinin tanımı, içeriği, aşamaları ve bu aşamaların içeriklerinin incelenmesi şeklinde gerçekleşmiştir. Bu bölümde yer alan kavramsal açıklamalar, çalışmanın somut verilere dayandırılmasını hedefleyen anket çalışmasına da dayanak oluşturmuştur. Bahsi geçen anket çalışması sırasında, hizmet ve üretim sektörü işletmelerine, seçim sürecindeki farklılıkları ortaya koymayı sağlayacak sorular yöneltilmiştir. Sonuç olarak elde edilen veriler birbiriyle karşılaştırmalı olarak incelenerek, sektörel farklılıkların var olup olmadığı ve eğer varsa hangi aşamalarda daha fazla kendini gösterdiğine yönelik sonuçlar ortaya çıkarılmıştır. Hipotezler Ki-Kare analizi kullanılarak test edilmiştir. Tablolar ve grafikler halinde düzenlenen veriler, sektörel farklılıklar da göz önünde bulundurularak ve yine anket çalışması esnasında işletmelerde elde edilen personel devir hızı oranlarına yönelik bilgiler ile harmanlanarak yorumlanmıştır. VIII
Özet (Çeviri)
03. Summary The purpose of this study is to observe variation of personal selection process for service and production sectors. First of all, in order to make clear, human resource management concept was explained. Definition of this concept, historical development and structural alteration during this development stage, authority field and position within enterprise were the main subject of the first section. After this explanation, main subject was clarified and concept of personal selection process was examined. This step was realized by examining of definition of selection process with all stages and contents. Conceptual statements taking place in this section helped to form questionnoire, which aimed to get data for this study. During the questionnoire work, questions was directed towards service and production sector enterprises to put forward the diversities in selection process. As a result of the study, obtained data for two sectors were examined comperatively and detail of sectoral differentiation was revealed if there is. The hypothesis of the study has been tested by Chi- Square analysis of contingency tables. All data were presented by means of tables and circular graphs and commented by taking sectoral diversity into consideration and mixing with knowledge on personal turnover ratio getting from enterprises. IX