Euro tahvil piyasası ve Türk euro tahvilleri
Eurobond market and Turkish Eurobonds
  1. Tez No: 147044
  2. Yazar: YAŞAR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Uluslararası finansal piyasalarda seksenlerden sonra yaşanan gelişmeler, yatırımlarını ve harcamalarım finanse edebilmek için yeterli miktarda kaynağa sahip olmayan kuruluşların ihtiyaç duyduktan kaynağı elde etmede, ulusal piyasalardan borçlanmaya göre oldukça avantajlı seçenekler sunması nedeniyle, uluslararası finansal piyasalardan borçlanma yoluna gitmesine neden olmaktadır. Euro tahvil piyasalarının, uluslararası finansal piyasaların en geniş kullanıcı kitlesine sahip olması, euro tahvillerin diğer finansal enstrüman türlerine göre oldukça uzun vadelerle düzenlenebilmesi ve euro tahvillerin hiçbir ülke mevzuatına tabi olmaması, ihraç prosedürlerinin oldukça kolay ve hızlı olması, finansman ihtiyacı olan ülkelerin ve özellikle finansal açıdan güçlü şirketlerin euro tahvil ihracıyla kaynak sağlama yoluna gitmelerini sağlamaktadır. Uluslararası finansal piyasalardan borçlanma olanaklarının gelişmekte olan ülkelere açılmasıyla, Türkiye Hazinesi de euro tahvil ihracıyla kaynak sağlama yoluna gitmiş, 1987 yılından günümüze kadar gerçekleştirdiği bir çok tahvil ihracıyla hem piyasada önemli bu yer elde etmiş, hem de ihtiyaç duyulan uzun vadeli kaynağın elde edilmesini sağlamıştır. Bu çalışmada uluslararası finansal piyasalar ve euro tahvil piyasası ayrıntılı bir şekilde açıklanmış, Türk euro tahvilleri dönemler halinde incelenerek çeşitli açılardan değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmada, euro tahvil ihracıyla elde edilen kaynakların anapara geri ödemeleriyle, faiz ödemelerinde yaşanabilecek sıkıntılara dikkat çekilerek, elde edilen kaynakların yatırım harcamalarında kullanılmasının hem ülke ekonomisine yarar sağlayacağı, hem de borç geri ödemelerinde ortaya çıkabilecek zorlukların azaltılmasında etkili olacağı vurgulanmıştır. DC
Özet (Çeviri)
Since the developments occurred in international financial markets after the 1980' s provide extremely advantageous options compared to borrowing from national markets in obtaining resource needed by the institutions which do not have adequate resource to finance their investments and expenses, this causes them to borrow from international financial markets. For the reason that the eurobond markets have die highest number of user, and the eurobonds can be arranged as in long due dates compared to the other types of financial instruments and the eurobonds are not dependent to legal procedures of any country, and the bond issuing procedures are fast and easy, the countries which need financing and especially the companies which are powerful in terms of finance, are leading to obtain resource by means of eurobond issuing. With the opening of the borrowing possibilities from international financial markets to the developing countries, Turkish Treasury has led to provide resource via eurobond issuing, and with the bond issuing that it has realized from 1987 to the present day, Turkish Treasury has not only gotten an important place in the markets but also provided long term resources. In this study, international financial markets and eurobond market has been explained in a detailed way, and Turkish eurobonds has been analyzed as in terms and evaluated from various angles. In the study, by drawing attention to the problems of paying interest and capital pay back of the resources obtained by means of eurobond issuing, it has been stressed that the use of the resources obtained in investment expenses will be both useful for the economy of the country and will be effective to reduce the difficulties that may occur in paybacks. X