Pavlus'un misyon anlayışı
Paul's understanding of mission
  1. Tez No: 147055
  2. Yazar: SÜLEYMAN TURAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA ALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
02. Özet“Pavlus'un Misyon Anlayışı”isimli tezimiz“Sonuç”hariç dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde Eski ve Yeni Ahit'te misyon, misyonerlerin kalkış noktası, amaçlan ve misyon yerine son dönemde kullanılan bazı kavramları açıklayarak Hıristiyan misyon anlayışı hakkında genel olarak bilgi vermeye çalıştık. İkinci bölümde Pavlus'un Yaşadığı dönem ile bir misyoner olarak Pavlus'un hayatı ve misyon faaliyetlerini inceledik. Üçüncü bölümde Tanrı'nın, İsa Mesih'in, Kutsal Ruh'un ve Kilise'nin misyonu ile Tanrı'nın Krallığı ve Kurtuluş anlayışının Pavlus'ın misyonundaki yerini ortaya koymaya çalıştık. Dördüncü bölümde Pavlus'un insanları Hıristiyan yapmak için takip ettiği misyon metotlarım tespit etmeye çalıştık.“Sonuç”bölümünde ise, çalışmamızda ulaştığımız sonuçlan ve önemli gördüğümüz bazı noktalan vurguladık.
Özet (Çeviri)
03. Summary Our study, namely“Paul's Understanding of Mission”has consisted of four chapters apart from the“Conclusion”. In the First Chapter, we generally tried to give information about understanding of mission in Christianity by explaining mission in the Old and New Testament, stand-point of missionaries, their goals and concepts which has been used instead of mission word. In the Second Chapter, we studied the period Paul had lived, life of Paul as a missionary and his missionary activities. In the Third Chapter, we tried to exhibit role of mission of God (missio dei), mission of Christ (missio christi), mission of Holy Spirit (missio spiriti sancta), Church's mission, understandings of Kingdom of God and Salvation in the understanding of mission of Paul. In the Fourth Chapter, we studied to determine missionary methods which Paul put into practice to make people Christian. In the Conclusion, we emphasized the main results we dealt with and main points we reached