Türkiye'de yüksek öğrenim gören Orta Asyalı öğrencilerle Türk öğrencilerin stresle başa çıkma tutumları ile yardım arama davranışlarının incelenmesi: KTÜ örneği
Examination of help seeking behavior and coping with stress between Turkish student and the students coming from Middle Asia: Example of KTÜ
- Tez No: 147056
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENVER SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma Türk üniversitelerinde yüksek öğrenim gören Orta Asyalı öğrencilerle Türk öğrencilerinin stresle başaçıkma tutamlan ile yardım arama davranışlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu temel amacın yanında, Orta Asya'dan gelen öğrencilerle Türk öğrencilerinin stresle başaçıkma tutumları, arasındaki farklılıkları belirlemek ve Orta Asyalı öğrencilerle Türk öğrencilerinin yardım arama tutumları, arasındaki farklılıkları ortaya çıkarmak araştırmanın diğer amaçlandır. Bu çalışma K.T.Ü İktisadi idari bilimler fakültesi fen edebiyat fakültesi ve Mimarlık mühendislik fakültelerinden tesadüfi olarak seçilen 140 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Bu öğrencilerin 70'i Orta Asyalı 70'i Türk üniversite öğrencisidir. Orta Asyalı öğrencilerin 18'i (% 26) kız 52'si (% 74) erkektir. Türk üniversite öğrencilerinin ise yansı kız (n = 35, % 50) yansı erkektir (n = 35, % 50). Araştırmada tanımlayıcı ve çıkarımlı istatistik yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın verileri Özbay ve Şahin (1997) tarafından geliştirilen Stresle Başaçıkma Tutamlan Envanteri, yine Özbay, Yazıcı, Palancı, ve Koç (1999) tarafından geliştirilen Yardım Arama Tutum Ölçeği ile toplanmıştır. Farklı demografik değişkenlerin toplanmasına yönelik bir bilgi formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde desktriptif istatistik ile t analizi kullanılmıştır. Veriler SPSS Windows 10.0 ile gerçekleştirilmiştir. Tüm veriler.05 düzeyinde test edilmiştir. Analiz sonucunda, iki grup öğrencilerin, stresle başa çıkma ve yardım arama becerileri açısından belli farklılıklar belirlenmiştir. İlk Orta Asya'dan gelen kız ve erkek öğrencilerin stresle başa çıkma tutamlan arasındaki farklılıklar incelenip Akt.Pl., Kaç. (D/E), Kaç.(Biy) ve Kab.(Byy) alanlarında anlamlı farklılıklar olduğunu göstermektedir. Akt. Pl, Kaç(D/E) ve Kab.(Byy)'de kızların Kaç.(Biy) boyutunda ise erkeklerin puanlan daha yüksek çıkmıştır. Kızların pasif başa çıkma tarzlarından Kaç(D/E), erkeklerin ise Kaç(Biy) davranışı sergilediğini göstermektedir. Yardım arama davranışına yönelik Türk ve Orta Asyalı öğrencilerin tutamlan arasında farklılık olduğu belirlenmiştir. Türk üniversite öğrencilerin yardım arama yönelik tutamlan Orta Asya'dan gelen öğrencilere göre daha olumlu olduğu belirlenmiştir. VII
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to search the behaviours of Turkish student and the students coming from Middle Asia to Turkey for university education while coping with stress and help seeking. Besides this primary purpose, this research aims at to find out the differences between these two groups of students in coping and help seeking behaviour. This research is carried out with 140 students who have been selected randomly from the Karadeniz Technical University Faculty of Economics and Administrative Sciences, Faculty of Arts and Sciences and Faculty of Architecture and Engineering. The 70 % of participants is from Middle Asia and 70 % participants of is from Turkey. In the Middle Asian group, the numbers of girls is 18 (26%) and the boy is 52 (74%) While in the Turkish group, the number of girls (n=35, 50%) is equal to the number of boys. Descriptive and inferential statistical methods were employed in this study. The data of this research were collected using Özbay & Şahin' s (1997) Inventory for Coping with Stress, and Özbay, Yazıcı, Palancı & Koç's (1999) Attitude Scale for Help Seeking. A form was used for collecting various demographic variables. Descriptive statistics and t test were used in the analyses of the data collected. The data were analysed with SPSS 10. for windows. All data were tested at df=.05. The results revealed that there were some certain differences between these two groups of students in coping and help seeking. Firstly, the differences between Middle Asian girls and boys in coping were searched. The findings point out that there were significant differences in the fields of Active Planning, Emotional (Avoid.), Biochemical (Avoid.) The scores of girls in Biochemical (Avoid.) is higher than the boys. This proves that the girls used Emotional (Avoid.) that is passive coping style. The boys used Biochemical Avoidance, that is passive coping style. Examining the Turkish students in terms of gender differences, there were also significant differences in coping. The girls more used Toward Religion, Emotional (Avoid.) and Cognitive Restructuring coping styles than the boys. The results also indicated that there were some certain differences between these two groups of students for help seeking. The behaviours of Turkish students are more positive than the Middle Asian students in terms of help seeking. vin