Barriers to reading-comprehension success of English-majoring prep students
- Tez No: 147074
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NACİ KAYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın arka planında, araştırmacını Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü hazırlık sınıflarında 2001-2004 yıllarında vermiş olduğu İngilizce Okuma Becerisi derslerinde edindiği deneyimler, öğrencilerinin karşılaştığı okuma-anlama zorlukları yatmaktadır. İngilizce okuma-anlama problemleri konusu, yabancı dilde okuma becerisinin üç ana dinamiği olan okuyucu, metin ve metin anlamı açısından ele alınmıştır. Bu çalışma her şeyden önce bir öğretici projesi ve bir sınıf içi araştırmadır. Projenin amacı ana branşı İngilizce olan hazırlık sınıfı öğrencilerinin orta okul ve lise yabancı dil programlarından hangi okuma anlama problemleriyle geldiklerini, İngilizce okuma anlamaya karşı eğilimlerini ve alışkanlıklarını tespit etmektir. Her sınıf içi araştırmada olduğu gibi bu çalışmanın hedefi içerisinde yapıldığı sınıf yada kurumdaki eğitim-öğretimin kalitesine katkıda bulunmak ve öneriler sunmaktır. Çalışmada 45 hazırlık sınıfı öğrencisi denek olarak kullanılmıştır. Öğrencilerden veri toplama enstrümanı olarak, sınıf içi incelemeler, küçük ölçekli bir öğrenci anketi ve öğrencilere verilen ödevler kullanılmıştır. Elde edilen veriler kalitatif ve kantitatif analize tabi tutularak, öğrencilerin aşağıdaki okuma anlama problemleri olduğu gözlemlenmiştir: * karşılaşılan yabancı kelimeleri anlamada bilgi ve beceri yetersizliği * cümle yapıları ile ilgili problemler * okuma parçalarının bütünlüğünü kavrama ile ilgili problemler * okuma parçalarındaki söylem ile ilgili problemler * kelimelerin fonksiyonlarını anlama ile ilgili problemler * okuma parçalarının organizasyonu ile ilgili problemler * çıkarım yapma bilgi ve becerisinin eksikliği * akıcı bir şekilde okuyamama * okuma parçalarının türleri ile ilgili problemler. * okuma esnasında gelecek cümlelere ve bilgi akışına ilişkin tahmin yürütememe. III
Özet (Çeviri)
In the background to this study lie the problems experienced by the researcher and by his high-intermediate level students during a three-year reading comprehension instruction. Considering the three dynamic and complex elements of reading in foreign language instruction; the reader, the text and the context, the curent study was undertaken to investigate mainly the reading comprehension problems of the English- majoring students studying reading skill in prep-classes. The subjects for the study were 45 English major students in the Department of English Language and Literature at KTU. The students, according to their university enterance marks, had upper intermediate level of proficiency. The study used researcher's classroom observations, tasks asigned to the subject students, a short questionnaire as data gathering instruments. The data coming from the instruments were analysed both qualitatively and quantitatively. The findings of the study indicated that there are a number of problems/challenges and negative factors whinch block the students reading comprehension competency in English. These could be grouped under four main categories: (1) problems with difficult vocabulary; (2) problems with reading strategies; (3) problems with the text itself, and (4) problems with the reader himself. The study attempted to investigate each of these categories very closely with their subcategories. The study suggests that identification and interpretation of potential challenges in the study of reading comprehension and designing the course, the materials, the classroom activities based upon these problems with a“problem solving”characterictic, will be of vital importance in any EFL teaching program. II