Beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümünde okuyan öğrenciler üzerinde uygulanan fiziksel gevşeme egzersizlerinin kalp atım sayıları üzerine etkisi
The effect of pulse above the physical relaxion exercise which is practiced on the students educated of physical training and sports teaching department
- Tez No: 147090
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN ERŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
02. Özet Doğal olarak gerginlik, oluşturulan spor ortamında sporcuların yüksek performanslara ulaşmasında bir engel olarak karşılarında durmaktadır. Oluşan bu gerginlik sporcunun fizyolojik ve psikolojik durumlarında rahatsızlıklar oluşturmaktadır. Yapılan bu çalışmada fiziksel gevşeme egzersizinin birey üzerinde oluşan gerginliğin azaltılmasında etkisini ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışma 2002-2003 öğretim yılı ikinci yansında Karadeniz Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü tesislerinde, yine bu bölümde okuyan 29 öğrenci ile yapılmıştır. Araştırmaya katılacak öğrencilere önceden çalışma ile ilgili bilgi verilmiş ve istekli olanlardan seçilmişlerdir. Çalışmada deneysel yöntem kullanılmıştır. Çalışma yedi hafta bolunca Çarşamba günleri saat 12:30'da yapılmıştır. Öğrenciler çalışmaya başlamadan önce 15 dakikalık dinlenme ve normalleşme sürecinden sonra 10 dakika süreyle fiziksel gevşeme egzersizi uygulanmış ve akabinde son ölçümler alınmıştır. Çalışmaların sonunda elde edilen veriler SPSS 10.0 programı kullanılarak t-testi ile yorumlanmıştır Yapılan çalışmada da görülmüştür ki, fiziksel gevşeme egzersizlerin kalp atım sayısı üzerinde olumlu bir etkisi olmaktadır. Çalışmada, her bir çalışma kendi içerisinde değerlendirilmiş ve egzersizlerin etkili olduğu ortaya konmuştur. Bu süreçte öğrencilerin öğrenmiş oldukları becerilerin bir özelliği olarak da kalp atım sayılan üzerinde anlamlı bir düşme meydana gelmektedir.
Özet (Çeviri)
03.Summary In sport, tension is an obtackle in sport environment for atlethes in reaching high performance. This tension disturbs atlethe's physical and psychological situation. In this research it is sought reveal that physical relaxation exercise effects for decreasing tension on individual. The research has been applied at Karadeniz Technical University department of physical education and sport teacher center, and on 29 voluntery students. Students, who are the participants of the research, are informed about the study and are chosen on the voluntery basis. An experimental method was used in the study. The research was study carried out thoughout 7 week, every Wednesday at 12:30 pm. Before the students began to the study, which it was 15 minutes to break and then to became normal, the pro-test was taken in 12:30pm. After the pro-test was taken, it was practised the physical relax exercise by 10 minutes and then the post-tests was taken. Later, the data were analysed by means of SPSS 10.0 with t-test. This study indicates that physical relaxation exercise effects pulse positively. In the study, each seance, and every seance is evaluated one by one and it proves that exercise is effective. Furthermore, in this period, meaningful pulse decrease occurs on students' pulses in terms of their characteristic getting familiar with their learned-skills. VIII