Beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencileri ile eğitim fakültesi sınıf öğretmenliği öğrencilerinin strese karşı problem çözme becerilerinin karşılaştırılması
Comprasion of problem solving skills aganist stress of the students studying in the school of physical education and sport and those studying in the department of primary school teaching, faculty of education
  1. Tez No: 207170
  2. Yazar: ÜNAL TÜRKÇAPAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu betimsel çalısmada, Beden Egitimi ve Spor Yüksekokulu'ndaki ögrenciler ile Egitim Fakültesi Sınıf Ögretmenligi Anabilim Dalı'ndaki ögrencilerin strese karsı problem çözme becerilerinin karsılastırılması amaçlanmıstır. Arastırma 2006-2007 ögretim yılının bahar yarıyılında Kırsehir ilinde bulunan Ahi Evran Üniversitesinde yürütülmüstür. Arastırma Beden Egitimi ve Spor Yüksekokulunda ve lkögretim Bölümü Sınıf Ögretmenligi Ana Bilim Dalında Okuyan toplam 200 ögrenci üzerinde gerçeklestirilmistir. Arastırmada Rosenbaum (1980) tarafından gelistirilen, Dag (1981) ve Siva (1991) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ?Stres Envanteri?, Heppner ve Peterson (1982) tarafından gelistirilen, Sahin, Sahin ve Heppner (1993) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ?Problem Çözme Envanteri? ve arastırmacı tarafından gelistirilen ?Kisisel Bilgiler Formu? veri toplama araçları olarak kullanılmıstır. 2006-2007 ögretim yılında gerçeklestirilen arastırmanın genel amacı çerçevesinde; cevapları aranan alt problemlere yönelik toplanan verilerin gerekli istatistiksel çözümleri için, SPSS (Statistical Packet for Social Sciences) programından yararlanılmıstır. Arastırmada (f) frekans, (%) yüzde, ( X ) aritmetik ortalama, Tek Faktörlü Anova ve korelasyon analizlerinden yararlanılmıstır. Arastırma sürecinde belirlenen verilerin analiz edilmesi ile asagıdaki sonuçlar elde edilmistir: 1. Beden Egitimi bölümünde ögrenim gören ögrencilerin stres toplam puanları ile cinsiyet, sınıf düzeyleri, aylık gelir, sosyal çevre ve bos zaman faaliyetleri gibi degiskenler arasında anlamlı bir iliski bulunmamıstır. Sınıf Ögretmenligi bölümündeki ögrencilerin stres toplam puanları ile cinsiyet, sınıf iii düzeyleri, aylık gelir degiskenleri arasında anlamlı bir fark bulunurken, Sınıf Ögretmenligi bölümündeki ögrencilerin stres toplam puanları ile sosyal çevre ve bos zaman faaliyetleri gibi degiskenler arasında anlamlı bir iliski bulunmamıstır. 2. Sınıf Ögretmenligi'nde bölümündeki ögrencilerin problem çözme becerileri toplam puanları ile cinsiyet, aylık gelir düzeyleri, sosyal çevreleri yer ve bos zamanlarında en çok ugrastıkları faaliyetler gibi degiskenler arasında anlamlı bir fark bulunmazken, sınıf düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmustur. Beden Egitimi bölümündeki ögrencilerin problem çözme becerileri toplam puanları ile aylık gelir düzeyleri, sosyal çevreleri ve bos zamanlarında en çok ugrastıkları faaliyetler gibi degiskenler arasında anlamlı fark bulunmazken, cinsiyet ve sınıf düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmustur. 3. Beden Egitimi bölümü ögrencilerinin stres toplam puanları ile Sınıf Ögretmenligi bölümü ögrencilerinin stres toplam puanları arasında anlamlı bir fark görülmezken, Beden Egitimi bölümü ögrencilerinin problem çözme becerileri toplam puanları ile Sınıf Ögretmenligi bölümü ögrencilerinin problem çözme becerileri toplam puanları arasında da anlamlı bir fark görülmemistir. 4. Beden Egitimi bölümü ögrencilerinin problem çözme becerileri toplam puanları ile stres toplam puanları arasında orta düzeyde, negatif ve anlamlı bir iliski oldugu görülmüstür. Yine Sınıf Ögretmenligi bölümü ögrencilerinin problem çözme becerileri toplam puanları ile stres toplam puanları arasında da orta düzeyde, negatif ve anlamlı bir iliski oldugu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
This descriptive research aimed at comparing problem solving skills against stress of the students studying in the School of Physical Education and Sport and those studying in the Department of Primary School Teaching, Faculty of Education. The research was conducted in Ahi Evran University in the province of Kırsehir in spring semester of the 2006-2007 academic year. The research was carried out on 200 students in total studying in the School of Physical Education and Sport, and in the Department of Primary School Teaching, Division of Elementary Teaching. In this research, ?Stress Inventory? developed by Rosenbaum (1980) and adapted into Turkish by Dag (1981) and Siva (1991), ?Problem Solving Inventory? developed by Heppner and Peterson (1982) and adapted into Turkish by Sahin and Heppner (1993), and ? Personal Information Form? developed by researcher were used as data collection tools. Within the framework of general aim of the research conducted in 2006-2007 academic year; in order to obtain necessary statistical solutions to data collected for sub problems to be responded, SPSS (Statistical Packet for Social Sciences) program was used. In the research, (f) frequency (%) percentage, ( X ) arithmetic mean, One-Way Anova and correlation analyses were utilized. By means of the analysis of the data determined in process of research, the following results were achieved: v 1. The relation between total scores of stress of the students studying in Physical Education Teaching and the variables such as gender, stages of education, monthly income, their home country and leisure time activities was not statistically found significant. While the relation between total scores of stress of the students studying in the Department of Primary School Teaching and the variables such as gender, stages of education, monthly income was found statistically significant, the total scores of stress of the students studying in the Department of Primary School Teaching and the variables such as home country and leisure time activities was not found statistically significant. 2. While there was no difference statistically between total scores in problem solving skills of the students studying in the Department of Primary School Teaching and such variables as gender, monthly income level, home country, and their favorite activities in their leisure time, stage of education was found statistically significant. While there was no difference statistically between total scores in problem solving skills of the students studying in Physical Education Teaching and such variables as monthly income level, home country, and their favorite activities in their leisure time, gender and stage of education were found statistically significant. 3. While there was no difference statistically between total scores of stress of students studying in Physical Education Teaching and total scores of stress of students studying in Primary School Teaching, there was also no difference statistically between total scores in problem solving skills of students studying in Physical Education Teaching and total scores in problem solving skills of students studying in Primary School Teaching. 4. There was observed a negative and significant relationship in moderate level between total scores in problem solving skills of students studying in Physical Education Teaching and total scores of stress. In the same way, there was also observed a negative and significant relationship in moderate level between total scores in problem solving skills of students studying in Primary School Teaching and total scores of stress