Liderliğin geliştirilmesi (Türk Silahlı Kuvvetler'inde bir uygulama)
Improvement of leadership (An application in Turkish Armed Forces)
  1. Tez No: 147141
  2. Yazar: OSMAN ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın amacı; liderliği öğrenmek ve geliştirmek için nelerin yapılabileceği ve eksik olan konularda geri beslemenin nasıl yapılacağını belirlemektir. Araştırmada kuramsal çerçeve içerisinde: liderlik olgusu, liderlik olgusunun tarihsel gelişimi, liderliğin güç kaynakları, lider - yönetici farkı, liderlik kavramları, liderliğin önemi örneklerle açıklanmıştır. Bu çalışmanın özünü oluşturan liderliğin öğrenilmesi ve geliştirilmesi üzerinde durulmuştur. Araştırma tarama modelindedir. Veri toplama amacıyla örneklem grubuna üç boyuttan oluşan veri toplama aracı uygulanmıştır. Araştırma evrenini, Kırıkkale ilindeki Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı birlikler oluşturmaktadır. Bu evrende görev yapan lider konumdaki subaylar ile onların ast personeli araştırmanın ömeklemini oluşturmaktadır. Veri toplama aracı 40 subay ile 120 ast personele uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular tablo ve grafikler ile yorumlanmıştır. Araştırmaya ilişkin bulgular şunlardır; Kara Kuvvetleri Komutanlığında görev yapmakta olan tüm subayların klasik liderlik özeliklerine sahip olma ve liderlik davranışlarını sergileme seviyelerinin yüksek olduğunu hem lider hem de ast personel tarafından vurgulanmıştır. Buna göre halihazırda uygulanmakta olan liderlik ve liderlik geliştirme programlarının Kara Kuvvetleri Komutanlığında görev yapan ve görev yapacak olan personele ilave değerler kattığı ve tüm örgüt etkinliğine pozitif katkı sağladığını söylemek mümkündür. Araştırma sonuçlarına göre daha kıdemli ve tecrübeli olan üst subayların liderlik özellikleri ve liderlik davranışlarını sergileme ve birliği etkileme potansiyellerinin küçük rütbeli subaylardan daha yüksek olduğu görülmektedir. iv
Özet (Çeviri)
The main aim of this project is to learn everything about leadership, to mark what to do for to improve it and also handle to do back feeding at the missing parts. In this research, leadership event, the historical developement of leadership, the power sources of leadership, the differences between a leader and a manager, variable meanings of leadership, the importance of the leadership are explained by examples; learning steps as development of leadership which are the maintance of this project have examined detaily. It is just like seacrh-scan model. To collect information, three dimensioned information collection machine has established to sample group. At the searching process, the forces belong to main security forces in Kırıkkale have chosen. At this stage the sample group of this examination points commanders and their soldiers. This information collection applied on 40 commanders and their 120 soldiers. The final outcomes of this search are explained detaily with the tables and the graphics. The settled final datas for this research are; - The commanders being apart at main security force have a classical leadership specialities, have high level of showing leadership actings which approved by both commanders and their soldiers. According to this nowadays accepted leadership development programmes have a considerable effect on recent commanders and the commanders of future which also have an additional help on whole forces' entertainment. - According to the research results commanders who have spent much more time in the military force have strong leadership characters and their ways of using leadership are at very high levels when compared with the high level soldiers.