Bilgi edinme hakkı
Freedom of information
- Tez No: 147143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bireylere yönetim organlarının elindeki bilgilere ulaşma imkanı tanımak suretiyle, demokratik ve şeffaf yönetimin oluşmasını sağlayan en önemli araçlardan biri olan bilgi edinme hakkı incelenmektedir. Bilgi edinme hakkı, bilgi vermeyi yönetimin takdirinden çıkarmaktadır. Bu sayede bireyler idari karar alma sürecine katılabilirler ve bu süreç içerisinde kendi haklarını savunabilirler. Bilgi edinme hakkı üçüncü kuşak insan hakları içinde mütalaa edilmektedir ve ifade hürriyetinin kullanılmasını anlamlı kılmaktadır. Bu çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, yönetimde açıklık ilkesi incelenmektedir, ikinci bölüm, bilgi edinme hakkının tanımı, amacı, içeriği ve sınırlarının incelenmesine ayrılmış bulunmaktadır. Üçüncü bölümde ise Türkiye ve diğer ülkelerdeki bilgi edinme hakkına ilişkin yasal düzenlemeler incelenmiş bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study examines the freedom of information which is one of the most important instruments which promotes democratic and transparant administration by providing individuals a right to acces information held by administrative bodies. Freedom of information takes giving information from administration's discretion and makes it a right for individuals. Through this, individuals can participate in administrative decision making process and may defend their rights during such process. Freedom of information is conceived as one of the third generation human rights and it is a significant element to use the freedom of expression. This study comprises three chapters. The first chapter looks at the principle of transparansy in administration. The second chapter is allocated to the examination of the definition, purpose, inclusion and limits of the freedom of information. And the last chapter examines legal regulations relating to the freedom of information in Turkey and other countries. II