International dynamics in medical encounters: The participant roles and identities
Doktor-hasta görüşmesinde iletişimsel dinamikler: Katılımcı rol ve kimlikleri
  1. Tez No: 147162
  2. Yazar: ÖZGE ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİDAR AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Sağlık Kurumları Yönetimi, İletişim Bilimleri, Linguistics, Health Care Management, Communication Sciences
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Doktor-Hasta Görüşmesinde İletişimsel Dinamikler: Katılımcı Rol ve Kimlikleri özge Çağlar Bu tezin amacı Türkçe'de doktor-hasta üetişiminin dinamiklerini etkileşimsel toplumdilbilim açısından incelemektir. Öncelikle doktor-hasta görüşmelerinde katılımcıların konuşmayı nasıl şekillendirdikleri incelenmiştir. Eldeki veriler doktor-hasta iletişiminde üçüncü bir öğe olarak hasta yakını olgusunun da ele alınmasını zorunlu kılmaktadır. Dolayısıyla bu her üç katılımcının konuşma örüntüleri incelenmiş ve hasta yakınının çoğu zaman hasta kadar hatta bazen ondan daha etkin olduğu görülmüştür. Doktor hasta ve hasta yakınının konuşma sırasındaki rolleri Goffman (1981)“katılımcı statüleri”kavramı altında incelenmiştir. Konuşma sırasında özellikle hasta yakının iletişimsel faktörleri ve diğer iki konuşmacının konuşma akışını nasıl etkilediği araştırılmıştır, ikinci olarak, bu üç konuşmacının konuşma sırasında birbirlerine sesleniş ve atıf biçimleri incelenmiştir. Burada amaç, katılımcıların kendilerinin ve karşüanndakilerin toplumsal kimlik örgüsünü nasıl algıladıklarını ve yansıttıklarını belirlemektir. iv
Özet (Çeviri)
Interactional Dynamics in Medical Encounters: The Participant Roles and Identities by özge Çağlar The aim of this thesis is to analyze the dynamics of doctor-patient interactions in Turkish from an interactional sociolinguistics perspective. First, how the participants establish the medical talk is analyzed taking into account the third participant in the medical talk, the companion. It was found that the companions are as effective as the patient or even more active than them during the interaction. The participants' roles were analyzed according to Goffman's (1981)“participant status”framework. Particularly, the companion's interactional roles and how these roles change the alignments of the doctor and patient were examined. Secondly, the address and reference terms used by the participants were analyzed. By doing this, the aim is to clarify how the participants perceive and reflect their own arid others' identity.