Borçlar Hukuku ve İş Hukuku açısından işverenin iş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sorumluluğu
Employer's juridical liability that caused by work accident and accupational illness according to the Obligations Law and Labour law
- Tez No: 147161
- Danışmanlar: PROF. DR. ALGUN ÇİFTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
VIII ÖZET Bu çalışmada işverenin iş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sorumluluğu, borçlar hukuku ve iş hukuku açısından incelenmiştir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, iş kazası ve meslek hastalığı kavramsal olarak irdelenmiştir. Her iki kavramın da tanımı yapılmış ve aralarındaki farklılıklar da göz önünde bulundurularak unsurları belirlenmiştir. İkinci bölümde, işverenin işçiyi gözetme borcu, niteliği ve kapsamı üzerinde durulmuştur. Yine aynı bölümde, gözetme borcunun içinde yer alan yükümlülüklerden biri olan işverenin işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alma yükümlülüğü incelenmiştir. Bu yükümlülüğe, hem özel hukuk düzenlemeleri hem de kamu hukuku düzenlemeleri açısından bakılmıştır. Üçüncü bölümde ise, işverenin, iş kazası ve meslek hastalığından doğan sorumluluğunun hukuki niteliğine ilişkin doktrindeki ve uygulamadaki görüşler ortaya konmuştur. Son alarak da işvereni, bu sorumluluktan kurtaran nedenler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
IX SUMMARY In this study, the juridical liability of the employer that is because of work (industrial) accidents and occupational illnesses has been examined in the law of obligations' and labour law's point of view. This study, consists of three main chapters. İn the first chapter, work accidents and occupational illnesses have been investigated conseptually. Both two concepts are identified and the components of the concepts are determined while emphasizing the differences between them. Inthe second chapter, employer's obligation of protecting the worker has been examined, qualities and context of this obligation has been stated. In the same chapter, contribution of taking precautions about worker's health and job safety as a part of employer's obligation of protecting the worker has been explained. This contribution has been considered on the edges of both private law rules and public law rules. In the third chapter, the juridical character of the liability of the employer that is because of work accidents and occupational illnesses has been asserted.