E-devlet uygulamalarının yönetsel boyutları
Administrative dimensions of government
  1. Tez No: 147163
  2. Yazar: AYŞEGÜL AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
E-mail ve internet gibi iletişimin yeni şekilleri, bireylerin yüz yüze gelmeden enformasyonu paylaşmalarına, fikirlerine ifade etmelerine, düşüncelerini aktarmalarına olanak sağlamaktadırlar. Zaman içerisinde endüstrinin talepleri ile teknolojideki gelişimlerin birbirine uyumu sağlanarak problem çözücü ekipler geliştirildi. Telefon ve faks makinası gibi teknolojik yenilikler en sonunda ekip iletişimi için değerli faktörler haline geldiler. Elektronik ve web temelli tekniklerin, ekiplerin sınırlarım genişletmesi ve ekipte bizzat çalışma gereğini azaltma yetenekleri, organizasyon kavramına yeni bir görüntü getirdi : Sanal Organizasyonlar. Dolayısıyla işletmeler açısından ideal kuruluş ve yerleşim yeri kavramı köklü değişime uğradığı gibi bilgi ağının oluşturduğu imkanlar sayesinde kamu yönetiminde de devlet-vatandaş-işletme ve çalışanlar arasındaki ilişkiler yeni bir boyut kazanmış ve elektronik devlet kavramı ortaya çıkmıştır. E-devleti kısaca, kamu hizmetlerini halka, vatandaşlara, çalışanlara ve iş ortaklarına bilgi teknolojilerini kullanarak ulaşmasını ve bundan yararlanmasını sağlayan yapı olarak tanımlayabiliriz. Bu uygulama hem vatandaş hem de devlet için yeni imkanlar sunmaktadır. Zaman ve maliyet tasarrufu bu uygulamayı en cazip kılan nedenlerin başında gelmektedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT E-mail and internet enable individuals to shave information without any confrontation, express their ideas and transmit their thoughts. Many troubleshooting teams have been developed with adapting industrial demands to technological developments within this time. Some technological improvements; such as telephone and fax machine have become precious factors for the communication of team at last. Electronic and web based of working for team so these have brought a new view for the concept of organisation. These improvements have changed the concept of ideal setting up and setting down area for business. Electronic government has taken place as opportunities which have been brought by information highway and the relationships between government-citizen-business- employees have changed, at last; the concept of e-goverament took place. We can explain e- government briefly as; the structure which provides public services to reach people, citizen, employees and partners with using information technologies and provide them the benefits of this technology. Saving of money and time is the main factors which make e-government practical.