Ekonomik krizlerin işletme yönetimine etkilerinin araştırılması
A study about the effects of economic crisis at administration management
  1. Tez No: 147165
  2. Yazar: KIVANÇ SUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
VI ÖZET Ekonomideki yapısal oluşumlara hızlı teknolojik gelişmeler eşlik etmekte, küreselleşme adeta tüm dünyayı tek bir pazar haline getirmektedir. Yazar,“eğer dünyanın en kaliteli ürününü, dünyanın en ucuz fiyatına satmayı hedeflemiyorsan bu oyundan çekil”demektedir. Bu nedenle bu çağa damgasını vuran en önemli şeyin değişim olduğuna hiç kuşku yoktur. Bu değişimin niteliği ve insanlığın yaşamına getireceği yeni boyutlar tartışmalara konu teşkil etmektedir. Değişime ayak uyduramamak, gelişmelere seyirci kalmak krizi beraberinde getirmektedir. Türkiye'de de yıllar boyu ekonomik ve siyasi krizler yaşanmıştır. Kriz denildiğinde Türkiye için ilk akla gele ise; yüksek enflasyon,dövizin aşırı değerlenmesi, yüksek faiz oranları ve bitip tükenmek bilmeyen ve sürekli artan dış borçlar akla gelmektedir. Oysa ki bu unsurlar krizin kendini teknik bazda ifade ediş biçimidir. Krizin nedeni ise; rasyonel olmayan kararlar, sorunların kökten değil geçici çözümlerle ortadan kaldırılmaya çalışılması, siyasi problemler ve piyasaların spekülasyona müsait hale gelmesidir. Türkiye'de yaşanan krizlerde, ekonomik ve siyasi krizler birbirine paralel olarak gelişmektedir. Kamuda karar alma mekanizması tam olarak işleyememekte, toplumsal değişim olgusuna karşın direncin yüksek olması gözlemlenmektedir. Krizin nedenleri ne olursa olsun, iyi bir işletme yönetimi krizi tahmin edebilir ve krize karşı yönetim yapısı hazırlayabilir. İşletmelerin kuruluş çalışmasında yapılan ön hazırlığın da geniş kapsamlı ve mükemmeliyetçi yapılması da işletmelerin krizden en az oranda etkilemesi için çok önemli bir unsur teşkil etmektedir. Şubat 2001 krizinin KOBİ'ler üzerinde büyük oranda olumsuz etkileri olmuştur. Bu projede yapılan uygulama çalışması, anketin uygulandığı kesimde kriz yönetiminin yapılmadığını, danışmanlık hizmetinin alınmadığını ve hatta yöneticilerin krizden önce ve sonra kararlan tek başlarına almayı sevdiklerini göstermektedir. Ancak onları bugün ayakta tutan unsurun da, kuruluş aşamasında titizlikle yapılan fizibilite çalışmalarının olduğu gerçeğini de ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Fast technological developments accompany,globalization almost tuns the world to a single markeflf you can't target to sell the most quality product to the cheapest prize, you have to retire from the game" says thhe writer. For this reason there's no doubt about change is the most important thing that brand on time. The charasteristic of this change and new dimensions it brought to human life is, provides subject to discussions. Not to reach the changes and only watching it, brings crisis within. There have been economic and politicial crisis for many years in Turkey. In Turkey the first thing comes people mind when the subject crisis is; high inflation, high value on foreign currency, high rates and exterior debts which couldt finish and always increases. But these elements are only crisis' s explaining style in techniquel way. But the reason of crisis is; unrational decisions, solving problems in superficial ways instead of deeply solutions, politicial problems and make markets open to speculations. In crisis at Turkey; economic and politicial crisis are goes on parallel. The decision mechanism at public doesn't survive well and seems high resistance according to social change. Whatever the reason of the crisis were, a good administration management can be projected and a new management structure can be coordinated against this crisis. It's a high priority issue to make a feasibility study very extensive and detailed inorder to decrease the effection of the crisis. The February 2001 crisis had a negative effect on Small and Medium Size Enterprises (SME)'s. The application study in this project pointed out that among the sample section the crisis management had not been put into practice, no collective work with consulting services and usually the administratives likes to be the only to make a decision before and after the crisis. But it also pointed out that the factor sustained them was the feasibility studies handled delicately.