Anayasa yargısında geçici tedbir kararı bağlamında yürürlüğün durdurulması
In the context of temporary adjournment judgment in constitutional judiciary: Suspensions of force of act
  1. Tez No: 147179
  2. Yazar: MUTLU DEĞİRMENCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
“Anayasa Yargısında Geçici Tedbir Kararı Bağlamında Yürürlüğün Durdurulması”konulu bu tezde, geçici tedbir kararının önemi, uluslararası ve Türk hukuk sitemi açısından boyutları tartışılarak, Anayasa yargısı açısından mevcut hukuki düzenlemeler dikkate alındığında Anayasa Mahkemesinin 21. 1 0. 1 993 tarhinden itibaren içtihatla kabul ettiği yürürlüğün durdurulması karan ile ilgili görüşler tartışılmıştır. 1982 Anayasasında 2949 sayılı kanunda yürürlüğün durdurulması konusunda pozitif hukuka ilişkin bir düzenleme bulunmamasına rağmen Anayasa Mahkemesinin isabetli ve tutarlı gerekçelerle bu yetkiyi kullandığı görülmektedir. Anayasa yargılamasının uzun sürdüğü gerçeği de dikkate alındığında, yürürlüğün durdurulması yetkisinin gerekliliği önem arzetmektedir. Konu ile ilgili Anayasal ve yasal düzenlemelerin yapılması, doktrindeki görüş birliğinin sağlanması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, named 'In The Context of Temporary Adjournment Judgment in Constitutional Judiciary: Suspension of Force of Act', the importance of temporary adjournment judgment and opinions on judgment of Constitutional Court on 'suspension of force of act', adopted on 21 October 1993 at the same time taking into consideration the current legislation in terms of Constitutional Judiciary are discussed. Although the 1 982 Constitution and the Procedure Act No: 2949 do not have any clear provision related to 'suspension of force of act', The Constitutional Court has used this authority based on coherent and very appropriate reasons. The need for 'suspension of force of act' is crucial taking into consideration the lenght of the trial before the Constitutional Court. Amending the 1982 Constitution and other legislation in this regard to clarify this authority is important to acquire consensus in doctrine.