Mezopotamya bölgesinde ilk siyasal gelişmeler ve ilk devlet modeli: Sümer kent devleti
  1. Tez No: 147250
  2. Yazar: HÜLYA ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASTRET ÇOMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
XTTI ÖZET Bu çalışmada Siyasi Tarih'in başlangıç noktası ilkçağ uygarlıklarına kadar geriye gitmiş ve ilkçağ uygarlıklarının önemi vurgulanmıştır. Çalışmada ana tema Devlet' in temellerinin ilk olarak bugünkü Irak olarak bildiğimiz topraklar üzerinde, Sümerler tarafından Kent Devletleri olarak kurulmuş olması ve Sümerlerin pek çok ilkleri gerçekleştiren halk olmaları bakımından tarihteki önemleri vurgulanmıştır. İlk bölümde; toplumların gelişme evreleri incelenerek, insanlığın geçirdiği evrim ve devrimler açıklanmıştır. İkinci bölümde; Devlet olgusu incelenerek, Erken Devlet ve Çağdaş Devlet kavramları analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise; Yakındoğu'nun kültürel çekirdeğini oluşturan Mezopotamya bölgesindeki siyasal oluşumlar ele alınarak, bu bölgede Sümer Kent Devletleri'nin nasıl ve ne şekilde oluştuğu sosyal yaşantıları ile beraber açıklanarak verilmiştir. Dördüncü bölümde; uygarlığın Mezopotamya bölgesinden tüm dünyaya nasıl yayıldığı tek tek bölgeler ele alınarak verilmiştir. Sonuç bölümünde, devletin ilk çıkışının her ne kadar Atina Şehir devletleriyle somutlaştınlsa da bunun da ortaya çıkmasına kaynaklık eden Mezopotamya Sümer Kent Devletleri'nin, aslında tarihte ilk devletleşme örneği olduğu ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
XIV SUMMARY This study, dates back the origins of political history to the ancient civilizations and emphasizes the importance of these civilizations. The importance of Sumerians as a nation who had founded the concept of government as well as the first local government in the lands known today as Iraq and their ground-breaking achievements in history are the main themes of this study in the first section; the evaluation periods of the societies are examined and evaluations and revolutions of mankind are explained in section two; The process of Government is examined and early Governments and Civilized Governments are analyzed in the third section; Political formations, the formation of Sumerian Local Governments how and in which circumstances they were established are explained including their social life in the cultural centre of the near east, Mesopotamia in the fourth section; Region by region the spread of civilization all around the world is explained in the result section; Even though Athenian Local Governments are regarded as the concrete examples of first Government formations, it is proven that Mesopotamia' s Sumerian City Governments had led the formation of Athenian Governments and Sumerian Governments are the first examples of Nationalization.