Ressam Mehmet Koyunoğlu ve sanat anlayışı
Artist Mehmet Koyunoğlu and his view of art
- Tez No: 147265
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKUT GÜRÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tez çalışması, 1956 - 2001 tarihleri arasında yaşamış olan ressam Mehmet KOYUNOĞLU'nun yaşamı, sanat anlayışı, eserleri üzerine bir incelemedir. Sanatçının eserlerinden örnekler kronolojik olarak sunularak, Türk Sanat Tarihi'ndeki yeri değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme, Türk ve Dünya Sanat Tarihi'nde yer alan çeşitli akımlar ve sanatçılar çerçevesinde, mukayeseli olarak hazırlanmıştır. Mehmet Koyunoğlu'nun etkilendiği akımlara ve sentezci bir yaklaşımı olmasına karşın, sonuçta yaratmış olduğu kendine özgü sanat anlayışına yer verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Mehmet Koyunoğlu, Sanat Tarihi, Ressam, Gerçeküstücülük, Dışavurumculuk.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study of the life, artistic view and the works of artist Mehmet Koyunoğlu who lived between 1956 - 2001. The works of the painter are presented chronologically and his position within the Turkish Art History is discussed. The discussion is written by making comparisons with the artist's work and its influences from Turkish and World Art History including its similarities with art movements and artists in order to explain and understand how he constructed his unique art style. KEYWORDS: Mehmet Koyunoğlu, Art History, Artist, Surrealism, Expressionism.