A contrastive study on Türkmen and English in terms of morphology
Türkmen ve İngiliz morfolojisi üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 147567
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ECE SARIGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez temel itibariyle Türkmen öğretmenlerin İngilizce öğretimindeki karşılaştıkları zorluklan bir nebze olsun gidermek amacıyla, kelime grupları bazında Türkmence ve İngilizce morfolojisindeki farklılıkları ve benzerlikleri örneklerle açıklayan bir çalışmadır. Çalışmanın birinci bölümünde çalışmanın tarihçesi, çalışmanın amacı sunulmuştur. İkinci bölümde, Türkmen ve İngiliz morfolojisine giriş, Türkmence ve İngilizce'deki kelime oluşumu ve kelime yapılan verilmiştir. Üçüncü bölümde de konunun içeriği olan, Türkmen - İngiliz kelime gruplan ve karşılıklı örnekler verilmiştir. Dördüncü bölümde ise, Türkmen öğrencilerine İngilizce öğretilirken öğretmenlerin dikkat etmesi gereken hususlar sıralanmış ve onlara bazı tavsiyelerde bulunulmuştur. Sonuç bölümünde ise, bu çalışmanın değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study explains morphological differences between English and Turkmen languages related to the parts of speech with the aim of lessening difficulties faced by Turkmen teachers of English. In the first chapter, the background to the study, aim and scope of the study and field of study are presented. Main purpose of the second chapter is to introduce the morphology of Turkmen and English and definition of word formation and structure. The third chapter is concerned with parts of speech of Turkmen and English and the presentation of contrastive samples. The fourth chapter presents some suggestions for the teachers of English in Turkmen classes in teaching word formation and morphological patterns. The summary of the study is presented in the last chapter. 11