Anomik kentleşme ve Diyarbakır örneği
  1. Tez No: 147691
  2. Yazar: REMZİYE ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
“Anomik Kentleşme ve Diyarbakır Örneği”konulu yüksek lisans tez çalışması. Diyarbakır'da tarihsel süreç içerisinde oluşan nüfus hareketlerini ve bu hareketlilik sonucu ortaya çıkan anomik kentleşme olgusu üzerinde durmayı amaçlamıştır. Diyarbakır'ın sosyo-ekonomik ve kültürel özellikleri tarihsel süreç içerisinde değerlendirilerek. Diyarbakır'ın günümüzdeki kent yapısına nasıl etki ettiği araştırılmıştır. Nüfusun toplumsal yapısını ortaya koyabilmek için, Cumhuriyet öncesi dönemde bir arada yaşayan bir çok etnik grubun kentin toplumsal yapısına etkisi incelenmiştir. Cumhuriyet sonrasında Müslüman olmayan etnik grupların diğer kentlere ve ülkelere göçü, kentin yerleşik nüfusunun azalmasına neden olmuştur. Aynı dönemde kırdan-kente gerçekleşen iç göçün kentin toplumsal yapısını hangi yönde etkilediğini ortaya koymak araştırmanın temel hedefleri arasındadır. Kentteki nüfus hareketliliğinin sosyo-kültürel yapıya etkisinin yanı sıra ortaya çıkardığı çevresel ve mekansal sorunlar da ele alınmıştır. 20. yüzyılın başından itibaren ve yüzyılın sonuna doğru Diyarbakır'daki göç olgusunun iç ve dış dinamiklerin etkisi ile kentsel bütünleşmeyi engellemesi, ekonomik düzenin sarsılması, nüfus sirkülasyonunun hız kazandığı ve kentsel anominin en tipik örneğinin yaşandığı bir merkez haline dönüşmesi dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study which was produced under the title of“Anomalous Urkanization and Diyarbakır Model”has been made to search the population dynamism that Diyarbakır Faced from past to date and to put forward the crooked urkanization economical discord and socio-cultural contrasts that appecred as the result of this dynamism. Socio-economical and cultural panorama of Diyarbakır has been evaluated from historical point of view and it has been investigated whether this has an influence on todays socio-cultural, economical and patological structure of Diyarbakır in order to be able to asses it's populative structure from cocial and cultural points of view, while the influvence of several ethnic groups who live together before rebuplic, to social, cultural examireci, it has been investigated, in which direction the outgoing migration of ethic groops together with the incoming migration tode place from country side through the city that hove took place after Republic, influenced the social, cultural and economical structure. Reside the iniluerce of populative dynamism to the socio-cultural structure, occured circumfe rential and terrestiial problems, and the problems accuared related to municipial problems and the problems mis-urbanization have been searched. Effective from the beginning of 20 th century, it has been arroused that the effects of the internal and has accelerated, economical level has been shaken, populative circulation has speeded up and municipal anomaly has been commenced to reveal.