İstihdam ve Türkiye İş Kurumu'nun istihdama etkisi
- Tez No: 147690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çağımızın en önemli sorunu işsizlik ve buna bağlı olarak istihdam sorunudur. İstihdam çalışanların, çalışma yetenek, gücüne ve isteğine sahip olup da iş bulayanların karşılaştınlmasıyla bulunur. Zaman içinde istihdamın özelliklerinde çeşitli değişimler görülmüştür. Bular istihdam edilenlerin niteliklerindeki değişim, çocuk ve kadın çalışanların oranlarındaki değişim ve beşeri istihdam ile sermaye istihdamı arasındaki oransal değişimde kendini hissettirmiştir. Tarım kesiminde çalışanların sayısı azalmış, çocuk işçilerin sayısı azalmış hatta bazı kanuni engeller getirilmiş, çalışan kadınların sayısı artmış ve çalışma saatlerinde önemli değişiklikler görülmüştür. Ülkemizde istihdam sorunu iktidarları sürekli meşgul etmiştir.İstatistik sonuçlarını Avrupa ülkeleri VE ABD ile bu konudaki geri kalmışlığımız açıkça görünür. Fakat bu istatistikleri incelerken gizli işsizleri ve çalışıp görünüp üretime katkısı olmayanları göz önüne almamız gerekir. İş Piyasaları istihdam arz ve talebinin karşılaştığı bir piyasa türüdür. Kurumsal İş piyasası ise bu görevin devlet adına bir kurum tarafından yürütülmesidir. Ülkemizde bu görevi eski adıyla İş ve İşçi Bulma Kurumu şimdiki adıyla İŞKUR ( Türkiye İş Kurumu ) yerine getirmektedir. Bu kurum işçi taleplerini kabul edip kendisine daha önce müracaat edenlere bildirmektedir. Bunun yanında çeşitli mesleklere yönelik kurs ve eğitim çalışmaları yürütmektedir.
Özet (Çeviri)
Most important problem of the era is unemployment and employment. Employment rate is is number of calculated by comparing persons with the persons who have the ability, physical power and desire but can not find job. There seems some changes within the time in the properties of employment. These are change in the qualification of the employeed persons, the change of the rate of the child and woman employment and change in the rate of population employment and capital employment. Employment in the agriculture sector has decreased, the number of child labour has decreased some limitations have been carried out, number of working women has increased and working hours have been changed. In our country, employment problem occupied an important place. In statistical results, the diference between European Countries and U.S.A. and Turkey can be observed easily. But while examining this statistical data, secret unemployeed persons and persons who works but do not contribute the production should be clarified. Labour market is a market type in which supply and demand come side to side. Deparmantal Labour Market is the carriying out of this work by state. In our country this work is being carried out by İŞKUR ( Turkey Work Departman ) whose old name was Work and Worker Finding Deparmant.This departman receives the worker demand and inform the persons who have applied the departman before. Moreover this departman has been organizing education and course programs to some proffession groups.