II. Meşrutiyet basınına bir örnek olarak Siper-i Saika-i Hürriyet Gazetesi
An example of the press during the Second Constitutional era: Siper-i Saika-i Hürriyet Newspaper
- Tez No: 953699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ALİ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
II. Meşrutiyet ilanı sonrasında basın özgürlüğü açısından önemli bir gelişme sağlanarak pek çok yeni gazete yayınlanmaya başlamıştır. Bu süreç içinde İstanbul'da yayınlanan gazeteler arasında Siper-i Saika ve Hürriyet mühim bir rol oynamaktadır. Siper-i Saika, 24 Şubat 1909 tarihinde ilk sayısını yayınlamış; Hürriyet gazetesi ise 18 Şubat 1909'da yayın hayatına başlamıştır. Bu iki gazete, Hürriyet gazetesi 25. sayıdayken Siper-i Saika ise 49. sayıdayken 6 Mayıs 1909 tarihinde birleşme kararı alarak Siper-i Saika-i Hürriyet adıyla 26-50 sayı numarasını kullanarak yayın hayatına devam etmiştir. Yayın dönemi boyunca Girit meselesini merkeze alarak Osmanlı idaresine bağlı kalma mücadelesini desteklemeyi amaçlamıştır. Osmanlı Devleti'nin mücadele ettiği en önemli siyasi meselelerden biri olan Girit meselesini, kamuoyuna duyurmak ve Osmanlı bütünlüğünü savunmak gazetenin temel misyonudur. Buna ek olarak, savunduğu bir diğer görüş ise doğru bilgi ile kamuoyunu bilgilendirerek yanlış bilgi yaymaya çalışarak birlik ve beraberliği bozmayı amaçlayanlara yönelik mücadeleyi hedeflemiştir. 111-135 sayıya kadar yayınlanan Siper-i Saika-i Hürriyet, maddi ve idari sebeplerden dolayı 1 Ağustos 1909'da kapanmış ve yaklaşık 5 aylık bir ömrü olmuştur. Son olarak, Hürriyet gazetesi ve Siper-i Saika gazetesi'nin birleşme öncesi bağımsız yayın dönemleri ile birleşmesinden sonra oluşan Siper-i Saika-i Hürriyet gazetesi'nin tüm içerik başlıklarını bir araya getiren kapsamlı bir fihrist, ekler bölümünde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Following the declaration of the Second Constitutional Monarchy, significant progress was made in terms of press freedom, and many new newspapers began to be published. Among the newspapers published in Istanbul during this period, Siper-i Saika and Hürriyet played a significant role. Siper-i Saika published its first issue on February 24, 1909, while Hürriyet began publication on February 18, 1909. These two newspapers, Hürriyet in its 25th issue and Siper-i Saika in its 49th, decided to merge on May 6, 1909, and continued publication under the name Siper-i Saika-i Hürriyet, using issue numbers 26-50. Throughout its publication period, it focused on the Cretan issue, aiming to support the struggle for loyalty to Ottoman rule. The newspaper's fundamental mission was to publicize the Cretan issue, one of the most important political issues facing the Ottoman Empire, and to defend Ottoman unity. In addition, another view he espoused aimed to inform the public with accurate information and combat those who sought to disrupt unity and solidarity by attempting to spread misinformation. Siper-i Saika-i Hürriyet, which ran from issues 111-135, closed on August 1, 1909, due to financial and administrative reasons, and had a lifespan of approximately five months. Finally, a comprehensive index bringing together all the content of Siper-i Saika-i Hürriyet, which was formed after the merger of Hürriyet and Siper-i Saika, along with their independent publication periods before the merger, is presented in the appendices section.