Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesinin yapısal analizi
A structural analysis of Eskişehir Technology Improvement Area
  1. Tez No: 147751
  2. Yazar: YASEMİN BARLAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çalışmanın amacı Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi içinde kurulacak olan Teknoloji Geliştirme Bölgesi analizini yapmaktır. Bu çalışma için konuyla ilgili literatür taranmış, yerli ve yabancı kaynaklanmn önemli bir bölümüne ulaşılmıştır. Ayrıca konuyla ilgili kanun, tebliğ ve raporlar incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, bölge, üniversite-sanayi işbMiğmin sağlanmasında ve Ar-Ge ağırlıklı ihracat şansı yüksek uluslar arası pazarda rekabet edebilir yenilikçi ürünlerin geliştirilmesinde etkin rol alacaktır. Bölge, yatırımcılara önemli avantajlar sağlayacaktır. Eskişehir yeni ve ileri teknoloji üretme konusunda yurdumuzun en uygun illerinden biri konumundadır. Bu konum Teknoloji Geliştirme Bölgesiyle daha da güçlenecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze of Technology Improvement Area, which will be established in Eskişehir Organised Industrial Area.. For this study, literature related to the subject has been scanned and the native and foreign sources have been reached. The laws,articles and reports about the subject have been studied. According to the research resullts.the area will take an important role on providing the cooperation between university and industry and on developing improvable products which are able to compete in international market where there is an export chance including research and improvement studies. The area will provide important advantages for inventors. Eskişehir is one of the most suitable cities in our country for providing new and advanced technology. This situation of Eskişehir will get strong with technology improvement area.