E-devlete geçiş sürecinde emniyet teşkilatı ve POLNET
Department of security and POLNET at the transition process to E-government
  1. Tez No: 147888
  2. Yazar: ALİ GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Administration, Communication Sciences
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Günümüzde teknoloji, özellikle bilişim teknolojisinin geldiği nokta, insanoğlunu hayrette bırakan bir hal almıştır. Kullanım alam artan bilişim teknolojileri, günlük hayattın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Bilişim teknolojisinin en önemli ürünlerinden olan internetin doğuşu ve hızla tüm dünya üzerinde yayılması, bir çok kavramın yeniden tartışılması ihtiyacım doğurmuştur. Bu kavramlardan birisi de, bir çok bürokratik işlemin elektronik ortamda yapıldığı“elektronik devlet”kavramıdır. E-devlet, hükümetlerin vatandaşlarına daha iyi hizmet götürebilmesi, vergi mükelleflerinin bürokratik işlemler nedeniyle oluşan şikayetlerinin azaltılması, devlet ve vatandaş arasında sağlıklı, hızlı bir iletişim kurularak halkla ilişkilerin geliştirilmesi ve demokratik katılımın artırılması amaçlarıyla kabul gören uygulamalardır. E-devlet ile ilgili planlar yapmak, stratejiler belirlemek her ülkenin en önemli hedeflerinden olmalıdır. Mevcut durum da böyledir. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, bir çok ülke bu hususta planlarım yaparak, gerekli çalışmaları başlatmışlardır. E-devlete geçiş sürecinde en önemli husus doğru stratejiyi belirleyebilmektir. Her ülke kendisine en uygun metodu seçmek durumundadır. Ülkemiz için en uygun yol, kurumsal projelerden hareketle e-devleti gerçekleştirmektir.. Bu bağlamda, polis bilgi sistemi POLNET, ait olduğu kuruma,henüz tam anlamıyla hazır olmasa da, çok önemli getiriler sağlamaktadır. Hedef, bu ve benzeri projelerin sayışım arttırarak, iyi bir eşgüdüm ile kısa vadede e-devlete ulaşmak olmalıdır.Bu fırsatın kaçması,devletler arasında, telafisi mümkün olmayan farklar yaratacaktır. Umulur ki; Türkiye bu önemli fırsatı kaçırmasın.
Özet (Çeviri)
Nowadays technology, expecially period of informatics technology is surprising people. Informatics Technologies with increasing its usage area have been indispensable part of daily life. With one of the most important products of informatics technologies internet's rising and its rapidly spreading all over the world, a lot of concept has been discussed. E- government which is a lot of bureaucratic process has been done in one of the these concepts. E- government is an application with purpose of giving beter services to citizens, reducing taxpayers complainings about bureaucratic process, developing public relations with arranging reliable and rapidly communication between goverment and citizens, and increasing democratic participation. Planning and determining strategy about e-government for every countries must be one of the most important targets. In this issue a lot of countries first of all europen countries has planned and started required jobs. Most of the point during the transition e-government is determining right strategy. Every country must chose most suitable method for them. Most suitable method for our country is starting from institutional projects implementing e-government. Police information system (POLNET), in spite of it is not ready completely it provides lot of benefits. Target must be increase like these projects and reach in short term with good coordination to the e-goverment. Missing this occasion will create differences which is irreparable. We hope that Turkey don't miss this important occasion.