Servet-i Fünûn dergisi üzerine bir inceleme (1553- 1604. sayılar) (20 Mayıs 1926 ? 12 Mayıs 1927)
Servet-i Fünûn magazine (1553- 1604. volumes) (20 May 1926 ? 12 May 1927)
- Tez No: 220104
- Danışmanlar: PROF. DR. NÂZIM HİKMET POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 770
Özet
Türk edebiyatına damgasını vuran Servet-i Fünûn dergisinin 1553?1604. sayılarını ihtiva eden bu çalışmayla dönemin kültür, sanat ve edebiyat hayatı yansıtılmaya çalışılmıştır. Servet-i Fünûn'un söz konusu sayılarını ihtiva eden 60 ? 61. ciltler sadece dönemin kültür, sanat ve edebiyat hayatını aksettirmekle kalmamış, aynı zamanda Batı'daki gelişmeleri, gündemi takip eden ve okuyucuyu dünyadaki gelişmelerden haberdar eden bir dergi mahiyetindedir. Bu tez ?İnceleme?, ?Tahlilî Fihrist? ve bugünkü harflere aktarılan ?Seçilmiş Metinler?den oluşmaktadır. İnceleme kısmında, Servet-i Fünûn dergisinin şekil ve muhteva özellikleri üzerinde durulmuştur. Bu dönemdeki nazım ve nesirdeki gelişmeler, yazarların edebî anlayışları ve yazıları hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Tahlilî Fihrist kısmında 51 toplam sayıdaki bütün yazılar, fotoğraflar, resimler ve karikatürler konu özetleriyle künyelenmiştir. ?Seçilmiş Metinler? bölümünde ise yazılar konularına göre sınıflandırılarak bugünkü harflere aktarılmıştır. Çevrilen bu yazılar, belgeler, makalelerin ilgililer için faydalı olacağı düşüncesindeyiz. Tezden daha kolay faydalanma sağlamak amacıyla çalışmamızın sonuna dizin konulmuştur.
Özet (Çeviri)
With this research that includes the magazine of numbered the 1553rd and 1604th Servet-i Fünun, which has stamped to the Turkish Language Literature, the culture, art and the life of literature of the century have been tried to be reflected. Not only the 60th and 61st binding that includes the Servet-i Fünun?s numbered magazines that has been talked about above reflect the life of the culture, art and literature of the century, but also they are regarded as the magazines which follow the development of the West and inform the readers about the progress of the world. This thesis is formed with ?The Study?, ?The Analysis of the İndex? and ?Selected Texts?. In the study part, it has been dwelled on the content and shape properties of the Servet-i Fünun magazine. The evaluation has been done about the development of the verse and prose, the writings and the literary intelligence of the writings. In the analysis of the index part, all off the writings, photographs, pictures and caricatures in the 51 magazines have been presented with the sum of the subject. In the selected texts part, the writings have been transferred into the today?s letters by being classified. We think the writings, documents and articles will be useful for the people who are interested in this subject. The index part has been put at the end of the thesis so that the thesis can be taken advantage muchmore easily.