Revânî Divânı'nın tahlili
  1. Tez No: 147914
  2. Yazar: TÜLİN KARCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYA AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Revânî XVI. yüzyılda yaşamış klasik edebiyatımızın mühim bir şâiridir. Diğer şâirler gibi, kendi üslûbu ve âlemi algılayış farkıyla, edebiyatımızı renklendirmiştir. Edebî eserler incelenirken, şâirin ruh dünyası ve onu çevreleyen dış etkenler de dikkate alınmalıdır. Hangi konuda inceleme yapılırsa yapılsın, tek yönlü bir bakış tarzı aydınlatıcı olmayacaktır. Revânî Divânı üzerine yaptığım bu tahlil çalışması şâirin kullandığı kelimeler, üslubu ve edebî sanatları kullanışı doğrultusunda, geçmişimize Revânî gözüyle bakmak için bir perde aralayacaktır. TV
Özet (Çeviri)
Revani who lived in the 16. th century is an important personality of our classical literature. As the other poets, he influenced our literature and gave it a touch of rovelty with his difference in comprehension. While dealing with the work of art, the psychology and mood of the poet and his external world surrounding him should also be taken into consideration. This work I hove studied on“The Revani Divan”dealing with his vocabulary, his style, his art of literature, will give us the pppurtunity to look our post from his point of view. v