Holdinglerde konsolide fon akım tablolarının düzenlenmesi ve bir uygulama
Preparation of consolidated statement of funds flow in holding companies
- Tez No: 147915
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT GÜCENME
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu tez çalışmasında, holdingler için konsolide fon akım tablolarının (konsolide fon akım tablosu ve konsolide nakit akım tablosu) hazırlanması ele alınmaktadır. Konsolide fon akım tabloları, konsolide bilanço ve konsolide gelir tablosunda yer almayan bilgileri içermektedir. Bu yüzden bu tabloların holdingler için kullanımı oldukça önemlidir. Holding yöneticileri, holdingin fon akımlarını konsolide fon akım tablosundan; nakit akımlarını ise konsolide nakit akım tablosundan izleyebilmektedirler. Konsolide fon akım ve nakit akım bilgileri, yöneticilerin holding hakkında rasyonel kararlar almalarına yardımcı olmaktadır. Holdinglerde düzenlenecek olan konsolide fon akım tablosu ve konsolide nakit akım tablosu, birden fazla işletmenin fon ve nakit akımlarım içermesi açısından stratejik bir öneme sahip olmaktadır. Bu tabloların düzenlenmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ortaklıklar arasındaki fon ve nakit akımının bu tablolarda yer almamasını sağlamaktır. Bunun için de, konsolide fon akım tablolarının, konsolide bilanço, konsolide gelir tablosu ve diğer konsolide veriler kullanılarak hazırlanması gerekmektedir. Böylece, konsolide fon akım tablolarında ortaklıklar arası fon ve nakit akımları yer almayacaktır. Ülkemizdeki muhasebe uygulamaları düzenlemelerinde konsolide fon akım tablolarının nasıl hazırlanacağına ilişkin bir yöntem yer almamaktadır. Çalışmada, konsolide mali tablolar ile ilgili ülkemizdeki mevcut düzenlemeler ve uluslararası alanda konuyla ilgili uygulamalar gözönüne alınarak, holdingler için konsolide fon akım tablolarının düzenlenmesi konusu incelenmiştir. Anahtar kelimeler : holdingler, konsolidasyon, konsolide fon akım tablosu, konsolide nakit akım tablosu ııı
Özet (Çeviri)
In this thesis study, consolidated statements of funds flow (consolidated statement of funds flow and consolidated statement of cash flows) are discussed. Consolidated statements of funds flow include data that are not available in consolidated balance sheet and consolidated statement of income. For this reason, the usage of these statements is very important for holding companies. The managers can follow the fund flow and the cash flow of the holding company respectively from consolidated statement of funds flow and consolidated statement of cash flow. Consolidated funds flow and cash flow information help to the managers for making their rational decisions for the holding company. Consolidated statement of funds flow and consolidated statement of cash flow have strategic importance, because they include fund and cash flows of more than one company. The most important point in preparation of these statements is to provide excluding of the fund and cash flows among the companies. For this reason, consolidated statement of funds flow and consolidated statement of cash flow should be prepared in the light of consolidated balance sheet, consolidated statement of income and other consolidated data. So, the fund and cash flows among companies will not take place in the consolidated statements of funds flow. As of today, there is not any method for the preparation of consolidated statement of funds flow and consolidated statement of cash flows in accounting practices in our country. In this study the preparation of consolidated statement of funds flow and consolidated statement of cash flows is examined in the sense of current regulations in our country and practices in the international area. Key words : Holding company, consolidation, consolidated statement of funds flow, consolidated statement of cash flow IV