Konsolide bilanço ve gelir tablolarının düzenlenmesine ilişkin muhasebe sorunları
The Accountancy problems concerning consolidate balance sheet and income tables regulation
  1. Tez No: 36713
  2. Yazar: ÖMER PARMAKSIZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUNUS KİSKALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONSOLİDE BİLANÇO VE GELİR TABLOLARININ DÜZENLENMESİNE İLİŞKİN MUHASEBE SORUNLARI Ömer PARMAKSIZO?LU Danışman: Prof.Dr. Yunus KİSHALI 1994-Sayfa: 1 00 Jüri: Prof.Dr. Yunus KİSHALI Bu çalışmada; işletmelerde büyüme ve büyümenin holding organizasyon yapısında meydana getirdiği etkiler incelenmiştir. İşletmeler topluluğu içinde (Holdinglerde), muhasebenin işleyişi, bilgi akış düzeni ve toplanan verilere ait finansal tabloların konsolidasyonu ile çıkabilecek sorunlar ve bu sorunlara ilişkin düzenlemeler de ayrıca incelenmiştir. Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde: İşletmelerde büyüme ve büyüme şekilleri ile büyümenin nedenleri ve yararları incelenmiştir. Ayrıca Türkiye'deki işletme birleşmelerine değinilmiştir. İkinci bölümde: Birleşen işletmelerde organizasyon yapısı, muhasebenin konumu, bilgi akış düzeni ve birleşmenin muhasebe düzenine etkisi incelenmiştir. Üçüncü bölüm de ise: Holding işletmeciliğine ilişkin sorunlar üzerinde durulmuştur. Ancak daha çok finansal verilerin birleştirilerek raporlanmasından kaynaklanan sorunlar ağırlıklı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Ph. D. Thesis THE ACCOUNTANCY PROBLEMS CONCERNİNG CONSOLIDATE BALANCE SHEET AND İNCOME TABLES REGULATION Supervisor: Prof. Dr. Yunus KİSHALI 1994-Page: 100 Jury : Prof. Dr. Yunus KİSHALI The growth in the managements and the influences which the growth have accomplished at the structure of the holding company organization have been examined in this dissertation. Accountency function regularity of the information flowing in the community of the managements (in the holding company) and problems that may be exposed by the consolidation of the financial tables belonging to the collected datum and moreover the arrangements concerning these problems have been examined, too. This dissertation consists of three basic chapters. In the first chapter, the growth and causes of the growth with growth forms and its advantages in the managements have been examined. Moreover, the management combinations in Turkey have been mentioned. In the second chapter, the construction of the organization, accountency position, regularity of the information flowing and the influance of the combination to the accountency arrangement in the united managements have been examined. In the third chapter also, the problems concerning the holding management have been considered. Howewer the problems arising from being reported by uniting the financial date, have been heavily explained.