İşletmelerde entegre yönetim sistemlerinin kurulması ve buna yönelik bir uygulama
Integrated management systems for enterprises and an application
- Tez No: 148145
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYRİ BARAÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Şirketlerin kalite, güvenlik ve çevre yönetim sistemleri ile tanışmaları ile birlikte bakış açılan değişmiştir. ISO 9001,ISO 14001 VE OHSAS 18001 şirketleri, endüstriyi etkileyen çevresel ve güvenlik risklerine karşı tedarikli olmasına ve ileride oluşacak müşteri ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmaktadır. ISO 14001 (ÇYS) ve OHSAS 18001 eğitim, sistem dokümantasyonu, doküman kontrol, uygunsuzluk, düzeltici-önleyici faaliyet, yönetimin gözden geçirmesi gibi bir çok maddesi ISO 9001 (KYS) ile benzerdir. Bu nedenle ISO 14001, OHSAS 18001 standartları ISO 9001 (KYS)'nin içine entegre edilebilr. Bu üç sistemin entegrasyonu zaman, finansal kaynaklardan tasarruf sağlayacağı gibi, sorumlulukların daha açık olmasını, işlemlerin gereksiz tekrarım Entegrasyonun ilk aşaması, standartların dokümantasyonu ile aynı kişilerin ilgilenmesi, bir sonraki aşaması ise ortak dokümanların bMeştirilmesidir. ISO 9001:2000 standardı alma amaçlan dokümantasyon sistemini iyileştirmek olan şirketlerin diğer amaçlarla alan şirketlere kıyasla daha yüksek oranda amaçlarına ulaştıklanm görmekteyiz. Şirketlerin ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001 standartlarını uygulama sebepleri sektörel olarak farklıdır. Anahtar Sözcükler : ISO 9001( KYS), ISO 14001 (ÇYS), OHSAS 18001, Entegre Yönetim Sistemleri, Kalite standarttan anketi. xu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When the companys have introduced quality,safety and environmental management systems, their view's has changed. Quality, environmental, safety end healt management such as ISO 9001,ISO 14001 and OHSAS 18001 are impacting the way industry will meet the challenges of safety and environmental risks and needs of the customer in the future. ISO 14001 (EMS) and OHSAS 18001 have too many similar elements such AS training systemSjSystem documentation, document control, nonconformance and corrective action^nanagement review with ISO 9001 (QMS), for this reason ISO 14001(ÇYS) OHSAS 18001 can integrate into ISO 9001 (QMS). To integrate these three systems provides save time and financial resources, clear responsibilities, eHminate redundancy and duplication of effort. The interest of the same people -who intrested in the previous standardization processes- in the standardization documentation is the first step of integration, where the second step is combination of the common documents. The companies that have the goal of documentation system improvement while oblaining ISO900 1:2000 had a better success rate when compared to the companies that have other goals. The reason for applying ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001 standards for companies varies as the sectors change. Key word : ISO 9001 (KYS), ISO14001 (CYS),OHSAS 18001, integrated management systems (IMS), Quality standards research. xm