Ekip çalışması ile örgüte bağlılık ilşkisinin incelenmesine yönelik bir uygulama
  1. Tez No: 148156
  2. Yazar: ÖZLEM ESEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TURHAN ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
VI ÖZET Ekip çalışması ve organizasyonel bağlılık kavranılan yaşadıkları çevreye uyum sağlamak isteyen ve daha üretken, daha verimli olmaya çalışan işletmeler için çok fazla önem taşımaktadır. Ekip çalışması organizasyonel faaliyetlerin önemli bir bölümünü oluşturmakta, kurum içi iletişimi güçlendirmektedir. Öte yandan kurum kültürünün benimsenmesi açısından önemli olan organizasyonel bağlılık ise çalışan ile kurum arasında uyumun nasıl ifade edildiğidir. Bu çalışma ile amaçlanan, organizasyonel bağlılık ile ekip çalışması arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Çalışmanın uygulama bölümünde, organizasyonel bağlılık ile ekip çalışması arasındaki ilişkiyi ortaya koymak üzere hazırlanan anket formu, otomotiv yedek parça sektöründe faaliyet göstermekte olan orta ölçekli üç şirketin beyaz yakalı 70 çalışanı tarafından yanıtlanmış ve sonuçlar SPSS 11.0 istatistik programında analiz edilip yorumlanmıştır. Anket sonucu toplanan veriler SPSS 11.0 programı kullanılarak Alpha Güvenilirlik Testi, Ki-kare, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis analizlerine tabi tutulmuştur. Yapılan Ki-kare analizi ile ekip çalışması ve organizasyonel bağlılıkla ilgili sorular aralarında anlamlı bir ilişki olup olmaması açısından analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Mann Whitney U ve Kruskal Wallis analizleri sonucu ekip çalışmasının ve organizasyonel bağlılığın çeşitli boyutlarının demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği analiz edilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
vu ABSTRACT The teamwork and organizational commitment are very important subjects for the firms which try to be in a harmony with the environment where they live and want to be more effective and productive. The teamwork forms the most of the organizational activities and strengthens the organizational communication. This working aims to explain the connection between the teamwork and organizational commitment. The application part of this working begins with the survey which constituted to define the connection between the teamwork and organizational commitmet is answered by the employee of three middle scale firms which are in the auto spare part sector. The total number of the employee who answered the survey is 70 and all of them are white-collar employees. Then the collected data by the survey is analysed by the SPSS 11.0 statistical program and the analysis is interpreted. Data is analysed by using these tests; Alpha - Reliability Analysis, Chi-Square, Mann Whitney U and Krusal Wallis Tests. Chi-Square test analysed whether there is any connection between the teamwork and organizational commitment or not, then the results is explained. Mann Whitney U and Kruskal Wallis test that various dimensions of the teamwork and organizational commitment is changed or not changed as to demography variables then the results is explained.