İşe alım sürecinin ulusal ve uluslararası işletmelerdeki uygulamaları
The practices of recruitment process in national and international companies
- Tez No: 148177
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE ÇERİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Teknolojik gelişmelerin hızla yaşandığı, rekabetin de arttığı günümüzde, işletmeler de ayakta durabilmek için kendilerini revizyondan geçirmek zorunda kalmaktadırlar. Özellikle çalışanlarla ilişkileri düzenleyen insan kaynaklan yönetimi, üzerinde önemle durulması gereken ciddi bir birim haline gelmiştir. İnsan kaynaklan yönetiminin ilk fonksiyonu olan işe alma çalışanların sirkülasyonunu belirlediği için kısaca işletmelerin devamlılığım sağlayan fonksiyon olarak adlandınlabilir. Lojistik sektörü adı itibariyle Türkiye'de yeni bir sektör olsa da kısa zamanda adaylar için popüler hale gelmiştir. Tezde bu sektördeki işletmelerin hangi özelliklere sahip oldukları ve işe alma uygulamaları görülebilir. Bu tezin amacı; işe alma ile ilgili araştırma yapanları işe almanın tüm incelikleriyle tanıştırmak, aynca lojistik sektörünü ve bu sektördeki işe alma uygulamalarını da tanımak isteyenlere yardımcı olabilmektir. vı
Özet (Çeviri)
The time period; when the technological developments appears quickly and competition increases so that companies have to revise themselves. Especially, human resources management that puts in order relations with employees has been a serious unit which companies must take care of it. Recruiting, the first function of human resources management can be shortly called as the function that provides the continuation of companies, because it determines the circulation of employees. However logistic sector is a new sector in Turkey because of its name, it has been such a popular for recruits in a short time. The properties and recruitment practices of companies in this sector can be seen in this thesis. The aim of this thesis is to introduce the researchers and all details of recruitment, also to help people who want to know logistic sector and recruitment practices in this sector. Vll