Kültürel farklılıkların performans değerlendirme üzerindeki etkisi
Effects of cultural differences on performance appraisal
  1. Tez No: 148176
  2. Yazar: ASU DENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE ÇERİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışması kültürel farklılıkların performans değerlendirme üzerindeki etkilerim ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, Türk ve İngiliz işgörenlerinden oluşan bir örneklem üzerinde, her iki kültürden işgörenlerin performans değerlendirme yöntemleri ve performans değerlendirmenin temel unsurlarına yönelik tercihleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, İngiliz ve Türklerin performans hedeflerinin belirlenmesi, kullanılan performans kriterleri ve ölçümleri, performans değerlendirme sonuçlan ile ilgili geribildirim verilmesi ve performans değerlendirme sonuçlarının insan kaynaklan uygulamalarında kullanılması konularında farklı tercihleri olduğunu ortaya çıkmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
This thesis aimed at exploring the effect of cultural differences on performance appraisal. To this end, on a sample consisting of Turkish and English employees, preferences about performance appraisal methods and main components are examined reciprocally. According to the results, it is revealed that English and Turkish employees have different preferences on determination of performance objectives, performance criteria and measurements used, having feedback about the results of the performance appraisal and usage of performance results in human resource applications.