Vergi planlaması Türk vergi mevzuatı ve çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları kapsamında değerlendirilmesi
  1. Tez No: 217857
  2. Yazar: CEM ADİL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜHEYL DONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Vergi planlaması ya da isletme vergiciligi, mevcut yasal sınırlar içinde, tesebbüs sahibi açısından karı azaltan ve isletme açısından bir gider sayılan verginin en aza indirilme çabasıdır. Günümüzde yabancı sermaye hareketlerin ve büyük çaptaki özellestirmelerin sonucunda globallesen ekonomide çok uluslu sirketlerin, vergisel yükümlülüklerini en aza indirmek için, yerel ve uluslararası vergi hukuku düzenlemelerin ısıgı altında vergi planlaması sürecinin gerçeklestirilmesi gerekmektedir. Vergi planlaması uygulama ile vergi ertelemesi veya vergi tasarrufu sonucuna ulasılmakta bu durumun ise isletmecilik bilgileri ısıgında isletmeye dolayısıyla da mütesebbise kar payı olarak hem güncel hemde gelecekteki yaratacagı reel faydanın degerlendirilmesi zorunlulugu bulunmaktadır. Çalısmada vergi planlaması Türk Vergi Mevzuatı ve Türkiye'nin taraf oldugu çifte vergilendirmeyi önleme anlasmaları kapsamında degerlendirilmeye çalısılmıs; kavramsal olarak; vergiden kaçınma ve vergi peçelemesi, isletme vergiciligi, vergi tasarrufu, vergi yükünün isletmelerin yatırım kararları üzerine etkisi, mükelleflerin vergisel reaksiyon nedenleri konularına deginilmis ve vergi planlaması baslıgı altında yerel vergi planlaması ve global vergi planlaması olarak iki ana bölümde; Kurumlar Vergisi Planlaması, Gelir Vergisi Planlaması ve Katma Deger Vergisi Planlaması baslıkları altında ilgili kanun ve diger mevzuatlar da yer alan yerel vergi planlaması yöntemlerine ait örneklere yer verilmis ve diger ana bölümde ise vergi anlasmaları, vergi cennetleri ile global vergi planlaması konusu degerlendirilemeye çalısılmıstır. Sonuç olarak, vergi planlama çalısması, yerel ve uluslararası mali mevzuatta yeralan indirim, istisna ve muafiyetlerden faydalanarak tamamen yasal olarak maksimum vergi tasarrufu saglayarak isletmenin kendi yapısına uygun olarak uygulanabilecek faydalı çözümler üretilmesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Tax planning or tax advice is the effort to reduce to a minimum within existing legal limitations the taxes payable by a company or enterprise; from a company?s point of view taxes are treated as outlays which reduce profits. Nowadays, it has become necessary to introduce the tax planning process for multinational companies in the introduce the light of local and international tax regulations in an economy which is being globalised as a result of foreign capital movements and large scale privatisations. Tax planning applications result in a deferral or saving of taxes payable. It is therefore necessary that both the current and future benefit from such planning which may result in additional profit and consequently additional dividends to shareholders has to be evaluated on basis of the knowledge of business operations. In this study Tax planning has been evaluated on basis of Turkish Tax regulations and of the agreements for prevention of double taxation (Double Tax) with countries with which Turkey has signed such an agreement. This study attempts to evaluate the following: - The concept of tax avoidance, hidden transfer of profits, tax advice on operations, tax saving, effect of tax burden on investment decisions and reactions of taxpayers on tax matters. - The chapter headed tax planning is comprised of two main sections. The first main section relates to local tax planning which covers Corporation Tax planning, Income Tax planning and Value Added Tax planning together with examples of methods or procedures based on the related laws and regulations. The second main section covers Double Tax agreements and tax havens together with global tax planning. In conclusion, this tax planning study has aimed at the production of useful solutions which are capable of application to the individual case of each company to obtain the maximum saving in tax, however, by staying strictly within the legal framework through making use of reductions, exceptions and exemptions as given in the local and international laws and regulations.