Elektronik insan kaynakları yönetimi
Electronic human resources management
- Tez No: 148220
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ANAHTAR KELİMELER : Elektronik insan Kaynakları Yönetimi, Bilgi Teknolojisi, e-Ticaret, e- Eğitim İnsan Kaynaklan yönetimi yavaş yavaş yerini İnsan Sermayesi yönetimi kavramına bırakmak üzere iken kavramın gelişim tarihine baktığımızda aslında Personel Yönetiminin bir uzantısı olarak ortaya çıktığını görmekteyiz. İşletmeler için büyük bir öneme sahip olan Personel Yönetimi anlayışında 1970'lerden sonra birçok değişiklikler olmuştur. Önemi gittikçe artan bilgi, teknoloji ve çevresel faktörler sebebiyle yeni gelişmeler ve yeni teknikler meydana gelerek“İnsan Kaynaklan Yönetimi”yaklaşımını oluşturmuştur. İletişim teknolojilerindeki hızlı değişimin yeni meslekler ortaya çıkarması, iş yapış şekillerini, çalışma ortam ve tarzlarını değiştirmesi ile beraber insan kaynaklarının ilgi alanı da genişlemiş ve çeşitlenmiştir. Hızla gelişen bir alan olan insan kaynaklarının, ekonomi ve çalışma hayatında var olan bu değişikliklerden etkilenmemesi ve değişimin destekleyicisi olmaması olası değildir. Küreselleşen dünyanın getirdiği rekabet şartlarında; organizasyonlar, kendilerine katma değer sağlayacak çözümler hedeflemektedirler. Bu hedeflere ulaşma yollarını seçerken en önemli kriterlerden biri de işgücü ve maliyet olmaktadır. İnsan kaynaklan alanında son yıllarda üzerinde en çok tartışılan konulardan biri olan e- İK, İK bilgi sistemlerinin intranet, extranet ve Internet ortamlarına aktarılmasıdır. İnsan kaynakları fonksiyonlarının elektronik ortama taşınması ile kurumlar, idari işlerini minimum zaman ve emek harcayarak çözebilmektedirler. Doğru verilere hızlı erişim sağlanabiliyor; böylece insan kaynakları katma değeri yüksek işlere odaklanarak sürekli bir gelişim için gereken zaman ve iş gücünü ayırabilmektedirler, e- İK'nın, yeni bir çalışma ortamı ve yeni çalışan tipini ortaya çıkarması nedeniyle çalışma yaşamı üzerinde birçok etkisi bulunmaktadır. vıı
Özet (Çeviri)
KEYWORDS : Electronic Human Resources Management, Knowledge Technology, e -Trading, e -Learning Human resources management gradually replaces human capital management. As we look its developing history we will see that human resources become the extension of personnel management. The importance of personnel management for the organisations has changed after 1970. Because of the importance of knowledge, technology and environmental factors, new developments and new techniques occur in human resources management. The rapid movement of communication technologies comes into being new occupations and this changes working types, working environment and styles. Therefore human resources widens extend its interest. It is not possible that the human resources cannot be affected by the rapid movement of economy and working life. The organizations aimed the solutions of value added in rivalry condition of globalization. The main criterias in reaching this aim is the cost and the other is labour. The main discussion point in human resources in e-HR is the tranship of human resource knowledge system into intranet, extranat and internet. When the human resources transfer functions into electronic areas, organisations solves social affairs at minimum time and effort. By this way we can reach the data more quickly thus human resources focus on value added works and spend time and labour for the prolonged development. vin