217 nolu Tapu-Tahrir Defterine göre Paşa Sancağı
Paşa Sancağı in Tapu Tahrir Defteri of no 217
  1. Tez No: 148230
  2. Yazar: GALİP ÇAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP YAŞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Türk ve Dünya tarihinin altı asırlık bölümünü teşkil eden ve bu süre içerisinde meydana getirdiği medeniyet ile bir çok yerli ve yabancı araştırmacının dikkatini çeken Osmanlı Devleti'nin, geçmişteki araştırmalar neticesinde ortaya konan ahvaliyle alakalı eksik noktaların kapatılmasının en etkili yolu; birinci el kaynaklara dayalı değerlendirmelerdir. Ayrıca siyasi ve askeri manada büyük oranda ortaya konmuş olan Osmanlı Devlet yapısının, sosyo-ekonomik manada da aynı oranda tahlil edilmesi, yine arşivlerde mevcut bulunan vesikalar ile gerçekleşebilecektir. Tapu tahrir defterlerinin orijinalleri Ankara Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Arşivi 'nde muhafaza edildiğinden ve kullanıma açık olmadığından, elimizdeki defter nüshası, İstanbul Başbakanlık Osmanlı Arşivi 'nde bulunan orijinal defter nüshalarından sağlamıştır. Bu araştırma neticesinde, bölgenin, Osmanlı öncesi ve Osmanlı dönemi Türk topluluklarının iskan durumunun ortaya konması amaçlanmış, bunun yanında sayısal veriler de bir sistem dahilinde verilerek Osmanlı ekonomik uygulamalarına örneklendirme yapılmaya gayret edilmiştir. Defterin son kısmında verilen defter transkripsiyonu ve belge örnekleri, bundan sonraki araştırmalara veri sunma gayesindedir. VII
Özet (Çeviri)
“Paşa Sancağı”İn“Tapu Tahrir Defter”Of No 217 KEYWORD: Üsküb, Kalkandelen, Kırçova, Manastır, Piri epe, Köprülü, In this study, tapu tahrir defter of no 217 is examined and tried to reveal the condiitions of the subdistricts of Üsküp, Kalkandelen (Tetova), Manastır (Bitola), Pirlepe and Köprülü (Veles) within the present Macedonia in the middle of the XVIth century. The defter which source of and outlet of our research is in the Prime-Ministry Ottoman Archives and its call number is 981 and its identificaton number 217 which entitled“the synopisis defter of timars belongs to mustahfizs in Üsküp, Kalkandelen, Kırçova, Manastır, Pirlepe, Köprülü which bound to Paşa sancağı”The date of defter is registrated as Hegira 949 / 1549 A.D. Indeed, it is registrated that Paşa sancağı had 34 provinces in 1526. Our defter is composed only of six of them. The exintence of the provinces, which we study on, at present added much more importance of our research. Our research, which is an important source for the structure of the Pre-Ottoman and also Ottoman period, has the quality of example to the later works. In addition to this, our study is important in terms of putting forth the application of timar system for consideration in the region; the assessment of timar system and how look the Ottoman administration to the region. Moreover, the registration of place names in the table provides the source to toponomic evaluations. VIII