Küreselleşmenin siyasal boyutu
The political dimension of globalization
  1. Tez No: 148239
  2. Yazar: MEHMET ZAHİR SARITAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
ANAHTAR KELİMELER: Küreselleşme, Ulus-Devlet, Demokrasi, Yeni Dünya Düzeni, Türkiye. Çalışmamızda küreselleşmenin siyasal boyutu çerçevesinde ulus-devlet yapısında, insan haklan, sivil toplum, demokrasi ve yeni yönetim anlayışında meydana gelen değişim ve dönüşümün boyutunu ve etkilerini; bunlardaki değişim ve dönüşümün yeni dünya düzeni oluşturma tartışmalarına ne tür etkilerinin olduğunu daha çok karşılaştırmalı yönteme başvurarak tartışmaya çalıştık. Küreselleşme ile ilgili bütün boyutları ve sorunları eksiksiz olarak algılayıp tartışmasız çözümler sunma iddiasmda olmadığımız çalışmamızda, küreselleşmeyi anlama çabalarına katkı sağlamak, getirdiği sorunları ve yararlan tespit etmek ve sorunların çözümü noktasında geliştirilen düşüncelere ve tartışmaya katılmak, küreselleşmenin siyasal boyutuyla ilgili gelişmelerin ana parametrelerini ortaya koymaya çalışıp, bütüncül bir bakış açısının oluşmasma hizmet etmesi hedeflenmiştir. Küreselleşmenin siyasal boyutu daha çok, ulus-devlet mantığmdaki değişmeler, sivil toplumun öneminin artması, vatandaşlık statüsünün farklılıklan benimseme temelinde yeniden yapılandınlması, yeni yönetim anlayışının ortaya çıkması, katılımcı demokrasi anlayışının küresel bir boyut kazanması, yerelliğin önemsenmesi ve insan haklarının evrensel bir boyut kazanması çerçevesinde kendisini toplumlara dayatmakta ve bu alanlardaki dönüşümü adeta zorunlu hale getirmektedir. Bu gelişmelerin, ulus-devleti etkileyip egemenlik anlayışını ve örgütlenme yapısını dönüştürdüğü görülmektedir. Çalışmamızın amacı küreselleşme sürecinin yarattığı hızlı değişim ve dönüşümler çerçevesinde siyasal anlamda meydana gelen değişimleri incelemektir. Küreselleşme sürecinde siyasetin yönlendiriciliğine olan ihtiyacın arttığından hareketle, ulus-devletlerin işlevlerinin farklılaştığı ve önemlerinin arttığı sonucuna vanlmıştır. iv
Özet (Çeviri)
KEYWORDS: Globalization, Nation-State, Democracy, New World Order, Turkey. In our work, by using comparative method, we tried to discuss, in the framework of political dimension of globalization, dimension and influences of change and transformation occuring in the nation-state structure, human rights, civil society, democracy and new government idea and how this change and transformation affect the occurance of new world order. In our work in which we do not expect all the dimensions and problems related to globalization to be comprehended and present agreed-upon solutions, we aimed to contribute efforts of understanding globalization, determine the problems and benefits stemming from it and agree with arguments and ideas developed to solve these problems, put forward main parameters related to political dimension of globalization and serve the occurance of a wholistic point of view. The political dimension of globalization mostly emposes itself to societies in the framework of changes in the mentality of nation-state, the increasing significance of civil society, the reorganization of status of citizenship based on adoption of differences, the occurance of new government idea, the consept of participative democracy's gain of a global dimension, attaching importance to lokalization, human right's gain of a universal dimension and makes transformation in these areas inevitable. It is observed that the developments have influenced nation-state and transformed the idea of sovereignty and organization structure. In our work, we aim to investigate political changes in the framework of swift chenges and transformations stemming from globalization process. In the course of globalization, looking at the need for political directorship, it has been concluded that the functions of nation-states have differentiated and they have gained sigrificance.