Küreselleşme sürecinin Türk siyasetine etkileri
- Tez No: 137335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİRAY NASIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
ÖZET Hazırlamış bulunduğum tezin Giriş bölümünde, hem dünya siyasetine hem de Türkiye siyasetine büyük etkileri görülen Küreselleşmenin tanımı yapılmış, genel olarak küreselleşmenin süreçleri ve etkileşme faktörleri incelenmiştir. Daha sonra Küreselleşmenin kurumlar açısından etkilerine değinilmiştir. II. Bölümde Küreselleşmenin ülkelerdeki boyutu, ülkelerin siyasetinin de belirlendiği ekonomik etkileri, bilgi toplumuna yönelen toplumsal değişimler, üçüncü yol olarak adlandırılan sivil toplum örgütlerindeki gelişmeler ve bu örgütlerin ülkenin siyasal yapısına etkileri incelenmiştir. Tezin III. Bölümünde Küreselleşme olgusunun ülkeler açısından yarar ve sakıncaları, küresel işletmelerin ülkelere yaptıkları etkiler, buna ilaveten Türkiye açısından yarar ve sakıncaları incelenmiş, özellikle 1990 yılından itibaren gözle görülür bir hızla oluşan bloklaşmaların küresel bazdaki etkileri ile Türkiye'nin Batı ile bütünleşmesindeki rolüne değinilmiştir. Bu bölümde ayrıca küreselleşme süreci ile artan kültürel değişime de yer verilmiştir. IV. Bölümde Türkiye'deki siyasetin gelişimi, Cumhuriyetten günümüze siyasetteki değişmeler aşama aşama irdelenmiş, belirli seçim yıllarında Türkiye siyasi platformundaki farklı gelişmelere değinilmiş, siyasal sosyalleşmenin boyutları incelenmiştir. Yine aynı bölümde Türkiye siyasetindeki kutuplaşmalar incelenerek siyasetin taban ile tavan arasındaki kopukluğu belirlenmiş ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin siyasete olan etkisi belirtilmiştir. Yine bu bölümde Küreselleşme olgusunun Dünya siyasi platformuna etkileri ve aynı şekilde Türkiye Siyasetine yaptığı yönlendirmeleri incelemiş, Türkiye'nin bulunduğu konum, dış politikadaki güdümlenmeler ve bu etkilerin siyasetteki değişimleri irdelenmiştir. Bunlara ilaveten Türkiye'deki yönetimlerin, diğer ülke veya ülkeler tarafından kendi ulusal çıkarları doğrultusunda yönlendirilmesi belirtilmiştir. V. Bölümde ise ülkelerin ulus-devlet kimliği, bilgi toplumuna yönelen ülkelerin bireysel eğitime verdikleri önem ve gereklilik, küreselleşme ile eğitimin gelecekte alacağı biçim, politik açıdan ülkemizin konumu, siyasa, insan ve kültürel değerler yönüyle Türkiye'nin gündemi ortaya konmuştur. Sonuç bölümünde siyasal parçalılık nedeniyle siyasetteki tıkanma, küreselleşmenin getirdiği olumsuzluklara karşı geliştirilecek siyaset, küreselleşmenin olanaklarının kontrolü, değer yapılarında ve kültürel değişimlerde izlenecek politikaların yönü belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY At the beginning of the thesis that I have prepared the globalization which has great effects to World policy and also the Turkish policy was defined, globalization processes and its effective factors were examined generally. Then the effects of globalization from the aspect of institutions were explained. In the second part dimensions of the globalization in the countries, the economical of globalization influences that can be determined the country policy, the social changes depending on the knowledge society, the progresses on the civilian society organizations which described the third way and the effects of these organizations on the structure of country policy, have been examined. The third part of thesis includes advantages and objections of the globalization fact on countries, the effects of global managements on countries and in addition, these advantages and objections are examined from the aspect of Turkey. Especialy since 1990 a fast rise became in blocking between states and this progress brought great effects on global trade, policy, socialization and the role of Turkey about joining to Europe. Cultural changes that are rising by the globalization progress are also included in this section. In the IV part the progress of the policy in Turkey, the political changes from foundation of republic to nowadays were examined gradually. Different developments in some determined election years at the Turkish politic are were explained, the situtation of political socialization were examined. By examiny the poloraziation in Turkish Policy were explained. The situation of Turkey, the outer political orientation and the charges on the policy depending on these effects were inspected add to these the direction of the Turkish managements to provide profit to other nations were determined. The fifth part include the identify of nation and goverment, the importance and necessity on the individual education in the countries, the shape of globalization and education in the future, the situation of our country from the aspect of policy and due to political humane and cultural values the agenda of Turkey was brought up into public view. In the final part the stuck of policy because of the political variations, the preventive developments for the disadvantages that came with globalization, the control of globalization possibilities and the way of policies according to cultural and ethical values were tried to determine.