1980'den sonra kamu yönetiminde yeniden yapılanma
Restructuring in public administration since 1980
  1. Tez No: 148256
  2. Yazar: HASAN ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLÂL ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Örgüt Yeni bir döneme girerken yönetim yapısı öngörülenin çok ötesinde gelişmiş ve karmaşık bir nitelik kazanmıştır. Özellikle toplumsal, siyasal, ekonomik ve teknolojik alanda yaşanan gelişmeler mevcut yönetim yapısının yetersizliğini ortaya koymaktadır. Dünyada yaşanan bu gelişmeler mevcut anlayışın örgütsel yapının ve işleyişinin değişen toplumsal taleplere cevap verebilmekten uzak kalmasına neden olmaktadır. Yaşanan bu gelişmeler yönetimi değişime ve düzenlemeye zorlamaktadır. Bunun sonucunda ortaya çıkan yemden yapılanma konusunda bir görüş birliği olsa da bunun nasıl olması gerektiği hususunda farklı çözüm yollan bulunmaktadır. Zaman içerisinde yönetim yapısının oluşum süreci ve bu süreç içerisinde yönetimin yeniden yapılanması çalışmaları devam etmektedir. Yönetimin yeniden yapılanması çalışmaları daha çok kamu hizmetlerinde bürokrasiyi azaltarak daha kaliteli etkili ve verimli bir kamu hizmeti sunma, yerinden yönetim alanlarında yoğunlaşmaktadır. Bu yeniden yapılanma çalışmalarında yönetim alanında ortaya çıkan yeni çalışmaların etkisi büyüktür. Ülkemizde yönetimde yeniden yapılanma çalışmaları konusunda kapsamlı ve sistemli bir uygulama gerçekleştirilememiş, yapılan çalışmalar uygulamaya aktarılamamıştır. Ancak yapılması gereken yapılanma konularına özellikle kalkınma planlarında yer verilmiştir. Özellikle son dönemde yönetimde yeniden yapılanma konusunda köklü bir girişim gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır.“Kamu Yönetimi Temel Kanunu Tasarısı”adı altında yasalaşmayı bekleyen tasan ülkemizin yönetim sisteminde önemli düzenlemeler getirmeyi amaçlamaktadır. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY RESTRUCTURING IN PUBLIC ADMINISTRATION SINCE 1980 Keywords : Administration, organisation, restructuring While entering a new period, the structure of government has improved and become complicated than expected. Especially the developments experienced in social, political, economical and technological areas have shown that the structure of government is insufficient. The developments experienced in the world have brought about the fact that the organizational structure of present is unable to meet the needs of society. The developments experienced have been forcing the government to accept the reality of change and to prepare regulations. Although there is a consensus as to the need of restructuring, the ways as to how restructuring could be realized differ greatly. In time the process of establishment of the structure of government and restructuring of the government in this process has been going on. The work concerning restructuring conducted by government concentrates mainly on the cutting down of bureaucracy in public service and as a result we can provide more quality and effective service and in the area of decentralization. New studies in the area of government have a great influence on the attempts of restructuring. In Turkey, enough and systematic work has not been done in the area of restructuring the government. Some works have not been put into practice. However, the good win as to the restructuring has always taken it palace in development plans. In the last year a serious attempt has been made regarding restructuring the government. The bin under the name of“Basic Public Administration Law”is waiting to be promulgated. And this law is expected to bring about important changes in Turkey's Public Administration system. vu