Enflasyon muhasebesi ve Türkiye uygulaması
Inflation accounting and implemention of Turkey
- Tez No: 140591
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Mİ e ^n\ i< *. HV ÖZET ;,«, - - V *H»,, * Fiyatlar genel seviyesinde meydana gelen sürekli artışlar olarak tanımlanan enflasyon gerek toplum gerekse işletmeler üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. İşletmeler üzerindeki en önemli etkisi, hazırlanan fînansal tabloların homojenlikten ve gerçek değerlerinden uzaklaşması ve gerçek olmayan karların vergilendirilmesine ve dağıtılmasına yol açmasıdır. İşletmeleri enflasyonun etkilerinden korumak için Türk Vergi Sisteminde çok sayıda yasal tedbirler getirilmiştir. Bu tedbirlerin yetersizliği konusunda üzerinde anlaşılmış genel bir kabul vardır. Bu nedenle gerek Uluslararası Muhasebe Standardı ve Türkiye Muhasebe Standardı-2 gerekse Sermaye Piyasası Kanununa tabi işletmeler için temel aldığı“Genel Fiyat Düzeyi Muhasebesi”bu konudaki boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Çalışmamızda da açıklanacak olan bu yöntem, düzeltme katsayıları kullanarak fînansal tabloların daha gerçekçi bir şekilde sunulmasını sağlamaktadır. Yöntem ayrıca, fiili maliyetlerle kaydedilmiş işlemlerin cari satın alma gücü ile ifade edilmesini ve işletme sermayesinin satın alma gücünün korunmasını hedeflemektedir. Bu çalışmada enflasyonun fînansal tablolar üzerindeki etkileri ve bu etkileri gidermek amacıyla geliştirilen muhasebe modelleri ve Türk Vergi Sistemindeki kısmi düzeltme tedbirleri incelenmektedir. Bunun yanı sıra TMS-2 ve SPK Tebliğine göre Enflasyon Muhasebesi uygulamaları analiz edilmektedir. Son olarak, SPK Tebliğine göre bir işletmenin fînansal tablolarının ilk düzeltme işlemleri yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Î.,V -V^, The inflation that is defined as the increasing in general price level, have' negative effects on both public and firms. The inflation the most important effects on firms cause that the financial statements deviate from homogeneity and real value and that unreal incomes will be tax and distributed. There are many legal precautions in Turkish Tax System for protecting firms from against inflation effects. There is general accepted agreement about these precautions insufficiency. Therefore both International Accounting Standard (IAS) and Turkish Accounting Standard-2 (TAS-2) and Capital Markets Board (CMB) aim to fill the gap by“General Price Level Accounting”for firms. The method which will be explained in this study, that financial statements can be accurately enhances reported by using corrected coefficients. Moreover the method aims to protect the firm capital purchasing poverty and to reports transaction which charge by actual coast, as current purchasing poverty. In this study, the inflation effects on financial statements and accounting models developed for eliminating these effects, and partial regulation precaution in Turkish Tax System will be examined. Moreover; TAS-2 and CMB announcement will be analyzed. Finally, according to SPK announcement, the first regulation of a firm's statements will be accounting. * **