Avrupa Birliği'ne üye bazı ülkelerde ve Türkiye'de leasing işlemlerinin muhasebesi ve vergilendirilmesi
The leasing operations' accounting and taxing insome of the member of European Union and Turkey
  1. Tez No: 148349
  2. Yazar: ERCÜMENT ÇİLİNGİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM PAZARÇEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Anahtar kelimeler."Leasing, AB, Muhasebe, Vergilendirme, Sözleşme Leasing, Dünya'da hemen hemen bütün ülkelerde uygulanan finansal araçtır. Türkiye'deki şirketlerin orta ve uzun vadeli finansman problemleri çoktur. Bunu aşmanın yollarından en önemli basamağı leasingdir. Orta ve uzun vadeli finansman sağlama problemleri sonucu bir finansman tekniği olan leasingin yaygın kullanımına neden olmuştur. Leasing KOBI'ler için leasing önemli bir finansman aracı olmuştur. Finansal teknik olan leasing, rekabetin yoğun olduğu ortamlarda şirketlere ayrıcalık sağlar.Büyük sermaye birikimleri olmadan yeni teknoloji kullanımını destekleyen ve ekonomik büyümeyi sağlayan leasing, gelişmiş ülkelerde sabit sermaye yatırımlarının yaklaşık %30'luk bir bölümünü finanse eder hale gelmiştir. Türkiye'de leasing'in hukuki altyapısı 28 Haziran 1985 tarih ve 18795 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 3226 sayılı Finansal Kiralama Kanunu ile oluşturulmuştur. Daha sonra çeşitli kanun ve yönetmeliklerle Finansal Kiralama Kanunu desteklenmiştir.Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde yasal çerçeve daha önceden oluşturulmuştur. Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde leasingin hemen hemen tüm çeşitleri uygulanırken,leasing çeşitlerinin çoğu, Türkiye'deki işleyiş sistemi çerçevesinde henüz uygulanamamaktadır. Buna sebep, leasing sektörünün yeterince gelişmemesidir. Sektörün gelişimi ile doğru orantılı olarak farklı leasing uygulamalarının işlerlik kazanması beklenmektedir. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE LEASING OPERATIONS' ACCOUNTING AND TAXING IN SOME OF THE MEMBER OF EUROPEAN UNION AND TURKEY Key Words :Leasing, EU, Accounting, Taxing, Contract Leasing which is financal means almost uses all of the countries on the world. Turkish companies have many middle and long time financing problems. Therefore, leasing is the most important step for pass these problems. Leasing uses widespread why to supply middle and long time financial problems. Leasing is most important financial means for KOBIs'. Leasing is a financial techincs, which supply privilege where has dense competition enviroments. Leasing supports used new technology which has not important capital accumulation. Leasing finance fixed percent of thirty of fixed capital investment at the developed countries. Leasing's legal infrastructure has been constituted when was published 28th June 1985 and 18795 has number of formal newspaper at Turkey. Then financial leasing law was supported many laws and regulations. Legal limit has been constituted in countries which is member of European Union before. Leasing's almost all of the kinds uses in countries which is member of European Union. At Turkey, most of the leasing kinds dont use. Because, leasing sector doesnt develope enough. Diffrent leasing practices develeopment tie to leasing sector's development IX