1980 sonrası popüler müziğimizde Türkçe kullanımı
The usage of Turkish for popular music after then 1980
- Tez No: 148363
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHDİ ERGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 572
Özet
ÖZET Anahtar kelimden Dil, Dil ve Kültür, Dil ve Müzik, Popüler Kültür, Popüler Müzik i Dil milleti millet yapan en önemli unsurdur. Dil, milletin düşünce tarzını, kültürünü ortaya koyar. Bir toplumun özgürlüğünün en önemli göstergesi dildir. Tarih boyunca dillerine sahip olamayan milletlerin yıkıldığı bilinmektedir. Bu sebeple dile sahip olmak, millet olarak varlığına da hakim olmaktır. Dilin korunması kültürel çalışmalarda dikkatli olmayı gerektirir. Çünkü kültürel faaliyetler halkı etkileyen önemli kaynaklardır. Özellikle kitle iletişim araçlarının kullanıldığı etkinliklerde dil kullanımın daha çok dikkat etmek gerekir. Evlerin davetsiz misafirleri olan bu araçlar benimsemiş oldukları kavram ve yapılan bize fark ettirmeden bilinçaltımıza yerleştimektedirler. Bu önemli konunun üzerine dikkat çekmeyi amaçlayan bu çalışma, şarkı sözleri kaynaklı bir söz varlığı ve Türkçe'nin kitle iletişim araçları vasıtasıyla değiştirilmiş kullanımım göz önüne çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY p THE USAGE OF TURKISH FOR POPULAR MUSIC AFTER THAN 1980 KEY WORDS: Language, Language and culture, Language and music, Popular music, Popular culture. Language is the most important element of a nation. Languages produces nation's thinking style and culture. The most important indication of a society's independence is language. Throughout the history it is known that nations which had lost their languages, collapsed immediately. Because of this reason having a language also means the domination of its existence as a nation. The protection of language necessitates the attention on cultural studies. Because cultural activities are important sources that affect the nation. Especially the activities in the media need to be much more careful when they are using language. These devices, which are the uninvited quests of the houses, impose their concepts and structures to our subconscious without noticing. This study, which intends to attract attention on this important subject, brings up lyric originated a word existence and the usage of Turkish changed by the media. XI