An experience of an Islamist civil society organization within the changed dynamics of democracy and civil society organization-state relations: The case of MAZLUMDER
İslami sivil toplum örgütünün Türkiye'de değişen demokarasi, sivil toplum-devlet ilişkileri dinamikleri çerçevesinde deneyimi: MAZLUMDER örneği
  1. Tez No: 666929
  2. Yazar: MELİKE GALE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞİRİN DUYGULU ELCİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sivil toplum kavramı, Türkiye'de özellikle 1980 sonrası dönemde popüler hale gelmiştir. Demoksilerin çöken Komünist rejimlerin yerini alması ve liberal ekonomik sistemin yükselmesi gibi küresel politik ve ekonomik gelişmeler, Türkiye'nin demokratikleşmesi üzerinde olumlu bir etki yarattı. Bu süreç, İslami sivil toplumun 1950'lerden başlayarak ortaya çıkıp gelişmesinin yanı sıra kurumsallaşma ve uzmanlaşmasına olanak sağlamasıan ragmen, 2000'li yıllara kadar İslami sivil toplumla devletle aralarında rekabet temelli bir ilişki hakim oldu. Ancak, özellikle AK PARTY iktidara geldikten sonra, İslamcı sivil toplum ve devlet arasındaki ilişki açısından bakıldığında bir dönüşüm gözlenmektedir. Bu tezin amacı, demokratikleşme sürecinin AK PARTY döneminde İslamcı sivil topum üzerindeki etkisini, İslami sivil toplum kuruluşlarından birisi olan Mazlumder'in (İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği) değişen demokrasi ve sivil tolum-devlet ilişkileri dinamikleri altında deneyimlerini ve görüşlerini Mazlumder yetkilileri ile röportajlar yaparak araştırmaktır. Mazlumder'in deneyimlerini ve fikilerini analiz etmek, İslami sivil toplum kuruluşları ve devlet ilişkileri hakkında çıkarımda bulunmak için kapı açmaktadır. Bu çalışma, İslami sivil toplum kuruluşlarının devlet-sivil toplum ilişkileri ve demokratikleşme açısından konumunu bir diğer İslami sivil toplumu kuruşu tarafından değerlendirilmesi açısından özgündür. Mazlumder ile yapılan röportajın sonuçları, İslami sivil toplumun olumlu ilerlemeler kaydetmesine ragmen, Türkiye'de sivil toplumun geleneksel devlet önderliğindeki karakterinin değişmediğini gösteriyor.
Özet (Çeviri)
The concept of civil society has become popular, especially after post-1980 period in Turkey. Global political and economic developments such as the collapse of the Communist regimes, replacing with democracies and the rise of the neo-liberal economic system has made a positive impact on the democratization of Turkey. Although this process enabled Islamist civil society organizations to emerge and flourish as well as institutionalization and specialization starting from the 1950s, rivalry-based relationship was dominant with the state until 2000s. Especially after AK Party comes to power, transformation is observed in terms of the relationship between Islamist civil society organizations and state. This thesis analyzes the effect of democratization process over the Islamist civil society within the AK PARTY period. We explore experiences of one of the Islamic- oriented association, Mazlumder (Association for Human Rights and Solidarity for the Oppressed People), under the changing dynamics of democracy, state-civil society relations in Turkey through interviews with people from Mazlumder. Analyzing the experiences and opinions of members of Mazlumder help to make an inference about Islamist civil society organizations and state relations. This study is unique for investigating the position of Islamist civil society organizations in terms of democratization and state-civil society relations to one another Islamic-motivated civil society organization. The results of the interviews show that although civil societies, especially Islamist ones, has made positive progress, the traditional state-led character of civil society has not changed in Turkey.