Bilgi toplumu olma yolunda eAvrupa ve eTürkiye
On the way of being the information society eEurope and eTurkey
  1. Tez No: 148374
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HARUN REŞİT YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Bilgi Toplumu, eAvrupa,eTürkiye,e-Dönüşüm Türkiye Projesi Sanayi toplumundan bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde,hayatımızdaki pek çok kavramın başına bir“e”harfi eklenmektedir.“e-dönüşüm”,“e-devlet”,“e-eğitim”,“e- sağlık”,“eTürkiye”,“eAvrupa”ilk etapta aklımıza gelenlerdir.Hayatımızın elektronikleştiğinin bir göstergesi olan bu“e”ekli kavramlar,değişimi;değişim de gelişmeyi simgelemektedir.Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler,bu dönüşümün kendi çabalarını nasıl etkilediğini ve bu gelişmelerden nasıl daha iyi fayda elde edebileceklerini araştırmaktadırlar.AB'de bu değişim sürecinde,tüm Avrupa'yı bilgi toplumuna hazırlamak ve Avrupa'nın ekonomisini dünyanın en dinamik ve en rekabetçi ekonomisi haline getirmek amacıyla eAvrupa girişimini başlatmıştır..AB'ne aday ülkeler de üyelikleri gerçekleştiği zaman bilgi toplumu haline gelmiş AB ile entegrasyonda sorunlar yaşamamak için paralelinde eAvrupa+ girişimini başlatmış,Avrupa Komisyonun daveti ile,Türkiye de aday ülkelerin başlattığı bu projeye dahil olmuştur. Tezimin amacı,AB'nin bilgi toplumuna dönüşüm hedefi olan eAvrupa girişimi ile hazırladığı 2002 ve 2005 eylem planlarında neler yapılmasının öngörüldüğünü,neler yapıldığını ve hangilerinin gerçekleştirildiğini belirlemek,buna paralel olarak aday ülkelerin başlattığı Türkiye'nin de dahil olduğu eAvrupa+ girişimi hakkında bilgi vermek,eTürkiye girişimi ile mevcut atılan adımları değerlendirerek eTürkiye konusunda nerede olduğumuzu ortaya koymak ve AB üyesi ülkelerin bu konuda attıkları adımları dikkate alarak hedeflenen noktaya nasıl gidebileceğimiz konusunda önerilerde bulunarak projenin gerçekleştirilebilmesi yönündeki çalışmalara katkıda bulunmaktır. Sonuçta varılan nokta;on yıl sonrasında ülkemizin katılmak istediği AB bugünden çok farklı olacaktır.Uygulamalanyla ve sonuçlarıyla eAvrupa eylem planı,ülkemizin bilgi toplumuna dönüşümünü gerçekleştirecek eTürkiye projesi için önemli bir kılavuz ve yol haritası niteliğinde olacaktır.Hedefımiz,devletin, vatandaşların, sivil toplumun ve özel sektörün bilgi teknolojilerinden en üst düzeyde yararlandığı bir Türkiye yaratmak ve eTürkiye dönüşümünü gerçekleştirmek olmalıdır. x
Özet (Çeviri)
SUMMARY ON THE WAY OF BEING THE INFORMATION SOCIETY eEUROPE AND eTURKEY Keywords : Information Society,eEurope,eTurkey,e-Transformation Turkey Project In the transformation process from industrial society to the information society,an“e”letter has been added to almost each concept in our life.These“e”added concepts,“e-life”,“e-government”,“e-education”,“e-health”,“eTurkey”,“eEurope”,symbolize transformation and this transformation symbolizes the development. Information society means a complete and long-lasting transformation in the society;in economic activities,in governance and management,in public service provision,and in short,in our lives. Countries all over the world search this transformation how affects their own efforts and also how they will take advantage of opportunities of the transformation. Also The European Union set the ambitious objective for Europe to become the most competitive and dynamic economy in the world.The eEurope initiative was launched by EU to bring every citizen, home and school, every business and administration into online in 2000.The European Commission has prepared eEurope 2002 and eEurope 2005 action plans focused on solutions and concentrates on what should be done, by whom and when.In relation to this project,eEurope+ initiative was launched by candidate countries in 2001 not to experience problems in integration with EU.Turkey has been invited by EU to take part in this initiative.In this respect,eTurkey Project was launched as part of Turkey's commitment to join the European Union. The aim of this thesis is to clarify what have to do and which ones have been done in eEurope 2002 and 2005 action plans that have been prepared under eEurope inititave by Europe Commission, to give information about eEurope+ and eTurkey Projects and to offer proposals to ensure the success of eTurkey project that aims to accelerate the Turkey's transition to the information society eEurope inititave will play a crucial role in the success of the eTurkey Project and eEurope action plans will be important guide and road map.Transformation should contain all of Turkey with government,citizens,public and private sectors in social,economic and tecnological background. XI