E-Devlet ve Türkiye'de E-Devlet uygulamalarının kamu hizmetleri üzerindeki etkisi: İçişleri Bakanlığı MERNİS Uygulaması
E-Government and The Effects of E-Government Applications on Public Services in Turkey: The Ministry of Interior MERNIS Case
  1. Tez No: 271266
  2. Yazar: MEHMET ALİ MEYDANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Son yıllarda, küreselleşmenin de etkisiyle birlikte bilgi ve iletişim teknolojilerinde hızlı bir değişim yaşanmaktadır. Değişim sonucunda bu teknolojilerin pek çok alanda yaygın olarak kullanılmasıyla birlikte dünyada bilgi toplumu olma yolunda bir elektronik dönüşüm süreci başlamıştır. Bu dönüşüm süreci, devletlerin vatandaşlarına hizmet sunum biçimlerini de etkilemiş ve teknolojiye dayalı yeni bir devlet modeli olarak e-devlet kavramı ortaya çıkmıştır. E-devlet modeli ile devlet-vatandaş ilişkilerinin daha yakınlaşması, sunulan kamu hizmetlerinin daha hızlı, kolay, şeffaf, katılımcı ve ucuz hale getirilerek vatandaşların memnuniyetinin sağlanması amaçlanmıştır.Türkiye'de de bilgi toplumu olma yolunda e-devlet çalışmaları dünyada ve Avrupa'da yaşanan gelişmelere paralel olarak yoğunluk kazanmıştır. Bu tez çalışmasında, Türkiye'nin e-devlet çalışmaları kapsamında yürüttüğü en önemli projelerin başında gelen ve İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce yürütülen Merkezi Nüfus İdare Sistemi (MERNİS) projesi incelenmiştir. Projenin yalnızca Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün çalışmalarına değil, tüm kamu hizmetlerine katkıda bulunması, kamu hizmetlerinde getirdiği yenilikler ve sağladığı kolaylıklar, incelenmeye değer önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
During last years, with the effect of globalisation, a fast transformation process in information and communication technologies occured. As a result of this transformation, an electronic transformation process started on the way of the formation of information society in the world with the widespread usage of these technologies in lots of areas. Also, governments? model of public service is affected from this transformation process and as a result, the model of electronic government (e-government) is formed. With the model of e-government, it is aimed to have closer relationship between state and citizen and to have faster, easier, more transparent, more participant and cheaper public service in order to get the pleasure of citizens.In Turkey, the applications concerning e-government on the way of the formation of information society condensed parallel to the developments in Europe and in the world. In this thesis, the Centralized Civil Registry System (MERNIS) project, applied by the General Directorate of Population and Citizenship Affairs to the Ministry of Interior is examined which is one of the most crucial project within the framework of Turkey?s e-government applications. The project does not only provide contribution to the functional areas of the General Directorate of Population and Citizenship Affairs, but also provides contribution to the all public services in Turkey, that is why it is worth to examine this project.