İnsan kaynakları yönetiminde değerlendirme merkezi: Türk kamu sektörü için bir yöntem önerisi
Assessment center in human resources management: A method proposal for the Turkish public sector
  1. Tez No: 697522
  2. Yazar: CEVDET KAĞNICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BARCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu araştırmanın amacı temel olarak“Türk Kamu Sektöründe personel seçme süreçlerinde yaşanılan sorunlar göz önüne alındığında, özellikle Anglo Sakson dünyasında uygulanan Değerlendirme Merkezi Yöntemi bir çözüm oluşturabilir mi?”sorusuna cevap aramaktır. Dünyada özellikle 1980'li yıllardan başlayarak aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülkenin reform uygulamalarına yön veren Yeni Kamu Yönetimi anlayışının da etkisiyle günümüzde kamu ve özel sektör yönetimlerinin birbirine yakınlaştığı ve özel sektörde geliştirilen yönetime ilişkin teorilerden, yöntem ve tekniklerden kamu kesiminde de yararlanılmakta olduğu görülmektedir. Bu yöntemlerden biri de insan kaynağının seçilmesine ve geliştirilmesine yönelik olarak kullanılan Değerlendirme Merkezi'dir. Türk Kamu Sektöründe personel seçimi ile ilgili mevcut durumun tespitine ve personel seçiminde Değerlendirme Merkezi Yönteminin uygulanabilirliğine yönelik yapılan bu araştırma ile sorunları giderici, kamuda hizmet etkinliğine götürecek çözüm yolları ile birlikte Türk Kamu Sektörüne yönelik olarak uygulayıcıların yararlanabilecekleri bir yöntem önerisi ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is basically to seek an answer to the question“Considering the problems encountered in personnel selection processes in the Turkish Public Sector, can the Assessment Center method, which is applied especially in the Anglo Saxon world, create a solution?”. Starting especially from the year in the 1980s in the world, also with the effect of the New Public Management approach that guides the reform practices of many countries among which are also found Turkey, it is seen that the public and private sector administrations are getting closer to each other and the management theories, methods and techniques developed in the private sector are also used in the public sector. One of these methods is the Assessment Center, which is used for the selection and development of human resources. With this study, which was carried out to determine the current situation regarding personnel selection in the Turkish Public Sector and the applicability of the Assessment Center method in personnel selection, it was tried to put forward a method proposal that could be used by practitioners for the Turkish Public Sector along with the solutions to solve the problems and lead to service efficiency in the public sector.