Yabancıların Türkçeyi öğrenirken yaptıkları yanlışlar
- Tez No: 148610
- Danışmanlar: DR. AYBARS ERÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
oz Bu yüksek lisans araştırmasında Türkçe'yi yabancı dil olarak öğrenenlerin yaptıkları yanlışlar irdelenmektedir. Bu doğrultuda İstanbul üniversitesinde Türkçe'yi yabancı dil olarak öğrenen yabancı uyruklu öğrenci kitlesi ve İstanbul Anadolu Liselerinde öğretmenlik yapmakta olan ve Türkçe'yi yabancı dil olarak öğrenen yabancı uyruklu kişilere uygulanan anket sonucunda yazılı dilde yaptıkları yanılgıların dökümü yapılmış; bu yanılgılar dökümü doğrultusunda, öğrencilerin yabancı dil Türkçe öğreniminde sıkıntı çektikleri alanlar belirlenmiş; erek öğrenci kitlesinin yabancı dil Türkçe öğrenimi sırasmda yaptıkları yazılı ve sözlü dil yanlışları sınıflandırılmış; yorum ve değerlendirilmede bulunulmuştur. Türkçe'yi yabancı dil olarak öğrenenlerin sözlü dil yanlışları aynı gruplar üzerinde ve Erözden (1986)'daki veriler incelenerek yapılmıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this dissertation, the language mistakes made by the learners of Turkish as a foreign language are classified. To reach such a classification, a list of language mistakes has been derived from the language performance of the university students of foreign origin at Istanbul University and of foreign teachers employed in various Istanbul Anadolu Liseleri. A survey was conducted on the subjects to obtain as much language samples as possible. A further sample supplement was taken from the data in a previously written MA study. This sample was then analysed through a model of error analysis, and a classification tried to be established. Further comments and suggestions were also made. IV