Kazak öğrencilerinde Türkiye Türkçesi yanlışlıkları
Comman errors made in Turkish by Khazak students
- Tez No: 134006
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
83 ÖZET Tezimiz Kazak öğrencilerinin Türkiye Türkçesi öğrenirken yaptıkları yazım, ek, sözcük, cümlede yapı ve anlam yanlışlıklarının saptanarak yabancılara, özellikle de Kazak öğrencilerine, Türkiye Türkçesi öğretirken bu yanlışlıkların nasıl giderileceği hususunda öneriler getirmeyi amaçlamıştır. Çalışmamız ayrımsal-karşılaştırmalı dil biliminin tanıtılması ve yöntemimizin belirlenmesiyle başlamıştır. II. bölümde Türkiye Türkçesinin ve Kazak Türkçesinin ses bilimi, biçim bilimi, söz dizimi ve anlam bilimi özelliklerine genel olarak yer verilmiştir. III. bölümde ana konuya girip Kazak öğrencilerinin Türkiye Türkçesi öğrenirken yaptıkları yazım, ek, sözcük, cümlede yapı ve anlam yanlışlıklarından örneklere, hataların sayısal değerlerine, yanlış şekillerine ve sebeplerine yer verilmiştir. Sayısal değerlere bakıldığında en fazla yanlışın sırasıyla sözcük, ek, yazım, cümlede yapı ve cümlede anlamda yapıldığı ve bu sıralamanın oldukça yüksek değerlerle temelden yüksek kurlara kadar devam ettiği görülmüştür. IV. bölümde konunun genel değerlendirilmesi yapılmış, V. Bölümde ise sonuç ve Önerilere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
84 ABSTRACT Our thesis aims to find out the spelling, affix, vocabulary, sentence formation and context mistakes made by Kazakh students while learning Turkish, and especially to present suggestions as to how these mistakes can be corrected in Kazakh students. Our study begins with the introduction of discriminative comparison linguistics and the determination of the method. In the second part, we generally mention about the phonetics, syntax, morphologic and semantic features of Turkey Turkish and Kazakh Turkish. In the 3rd part, we enter the development and mention about the spelling, affix, vocabulary, sentence formation and context tnistakes made by Turkish learner Kazakh students with examples, numerical values, and the reasons why these mistakes are made. When examining the numerical values, it's observed that most of the mistakes are made on vocabulary, affix, spelling, sentence formation and context in order. It's also observed that this arrangement continues from basic to advanced levels. In the 4ft and 5th parts a general evaluation has been made and some suggestions are presented. It has been pointed out that the problems are caused not only by the students, but there are also external factors as well. Thus, suggestions are made taking these into consideration.