Öğretim görevlilerinin yabancı dil olarak Türkçe öğretimi ortamlarında eşdizimlilik konusuna yönelik görüşleri
Teachers' opinions towards collacation issue in teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 933827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL BAYRAKTAR SULLIVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dil kullanıcılarının doğru sözcük birlikteliklerini bilip kullanması onların iletişim amaçlarına ulaşmalarını sağlar. Her sözcük, her bağlamda birbiriyle gelişigüzel yer almamaktadır. Birtakım sınırlılıklar çerçevesinde her bir sözcüğün sık ya da nadir birlikte göründüğü sözcükler vardır. Birbiriyle sık ya da ender bir arada olması gereken sözcükler birbirinin eşdizimlisi olarak kabul edilmektedir. Yabancı dil olarak Türkçe öğretimi ortamlarında öğretmenlerin eşdizimlilik konusunu bilmesi önemli ve gereklidir. Bu çalışmanın amacı, Türkçeyi yabancı dil olarak öğreten öğretim görevlilerinin eşdizimlilik ve eşdizimliliğin öğretimine dönük görüşlerinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda veri toplamak amacıyla Ankara Üniversitesi TÖMER Kızılay şubesinde yetişkin öğrenicilere Türkçe öğretmekte olan 12 öğretim görevlisiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış; onlara sözcük öğretirken kullandıkları yöntem, teknik, uygulamalar ile eşdizimlilik konusuna ilişkin sorular yöneltilmiştir. Çalışmanın sonunda öğretmenlerin yarısının sözcük öğretiminde yalnız görsel araç gereçlerden yararlandığı, çoğu öğretmenin çeşitli duyulara seslenen araç gereçleri kullanmadığı, öğretmenlerin kullandıkları yöntem ve teknik çeşitliliğinin çok sınırlı olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra öğretmenlerin çoğunda eşdizimlilik konusuna ilişkin farkındalık olduğu, bu konunun derslerde yer alması gerektiğini düşündükleri ancak eşdizimlilik konusunun öğretiminde yaptıkları uygulamaların tekdüze olduğu görülmektedir. Kurumda kullanılmakta olan“Yeni Hitit Yabancılar İçin Türkçe”setlerindeki alıştırma/etkinliklerin nicelik bakımından yeterli, nitelik bakımından yetersiz bulunması çalışmanın bir diğer sonucudur. Çalışmanın sonunda öğretmenlerin eşdizimliliğe ilişkin farkındalıklarının artırılması ve eşdizimli sözcük öğretiminde farklı yöntem ve tekniklerin kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Knowing accurate word combinations makes it possible for language performers to reach communicative targets. Every word can't take place in every context. There are words for every word which can be together with often or rare under some circumstances. The words which can be used together often or rare are called collocative for each other. Knowing about collocation in teaching Turkish as a foreign language is important and necessary for teachers. The aim of this study was to examine teachers' awareness level and opinions towards collocation in teaching Turkish as a foreign language. With this aim the semi structured interviews were conducted with 12 teachers teaching Turkish as a foreign language to adult learners in the branch of Kızılay at Ankara University. At the end of the study, it was concluded that half of the teachers only use visual materials for teaching vocabulary, most teachers don't use any material motivating other senses of learners; the techniques and methods used by teachers were very limited. Moreover, the other appearing result of the study was most teachers were aware of the collocation and thought that collocation should take part in teaching; but their applications when teaching collocation were very ordinary. Another result of the study showed that there were sufficient numbers of exercises/activities in“Yeni Hitit Turkish For Foreigners”sets however according to those teachers the quality of these exercises/activities weren't high enough. At the end of the study it was suggested that teachers' awareness regarding collocation should be increased and teachers should use diverse methods and techniques while teaching collocation.